Osmanlı İtalya ekonomik ilişkileri
Ottoman Italian economic relations
  1. Tez No: 765432
  2. Yazar: AYŞEGÜL ESEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türk ve İtalyan ilişkileri 11. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kurulan ilk ilişkiler ticaret alanında olup Türk ve İtalyanların ekonomik ilişkilerini etkilemiştir. Osmanlı Devleti kurulduktan sonrada Türk İtalyan ilişkileri devam etmiş olup ticaret alanında çeşitli ayrıcalıklar verilmiştir. Osmanlı Devleti ve İtalyan şehir devletleri arasında yaşanan ticaret karşılıklı çıkar ilişkilerine bağlı olarak kurulmuştur. Osmanlı Devleti'nin ticari imtiyazlar vermesi; Akdeniz'de İtalyanların güçlü bir filoya sahip olması, Avrupa'da yaşanan gelişmeleri yakinen takip etmek, Batı'dan gelen ticaret akışının sağlanması için İtalyanları yanında tutmak amacıyla verilmiştir. Geçimlerini tüccarlıkla sağlayan İtalyan halk Osmanlı ile kurulan ekonomik ilişkilerde ticareti ön planda tutmuştur. Ticareti ön planda tutmaları, Osmanlı Devleti ve Avrupalı devletler arasın da ikili bir tutum sergilemesine neden olmuştur. Aslında imtiyaz vermesi aleyh gibi gözüken bir durum olsa da Osmanlı için Akdeniz ticaretinin canlı tutulması ve yanında Avrupalı bir devletin olması lehine bir durumdur. İtalyanlar, Osmanlı'nın Anadolu'yu hatta İstanbul'u ele geçirmesine rağmen Türkler ile ticaret yapmasının sebebi ise; Fatih ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde İmparatorluk haline gelen Osmanlı Devleti'nin kıtalar arasındaki ticaret akışının İstanbul'a akması aldıkları“ahidnameler”ile Osmanlı topraklarında serbestçe ticaret yapabilmelerini sağlamış bu da İtalyan tüccarlarında işine gelmiştir. İlerleyen zamanlarda girilen savaşlar neticesinde de ticaret deki ilişkilerimiz bozulmuştur. Bu çalışmanın amacı Osmanlı İtalya arasında yaşanan ekonomik ilişkilerin incelenmesidir. Bu sayede iki devlet arasındaki ticari ilişkilerin kökenine inmiş olmakla beraber ticarette karşılıklı tutum ve davranışlarını incelemiş olacağız. Bu çalışmada literatür taraması yapılarak farklı kaynaklardan bilgi aktarımı yapılmıştır. Kaynak taraması yöntemi kullanılan bu çalışmada elde edilen bulgular, tablo yöntemi ile bundan sonra yapılacak olan çalışmalara kaynak sağlamak için hazırlanmıştır. Elde edilen sonuç ise; İki devlet arasındaki ticari ilişkiler ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal alanda etkiler yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish and Italian relations date back to the 11th century. The first relations established were in the field of trade and affected the economic relations of Turks and Italians. After the establishment of the Ottoman Empire, Turkish-Italian relations continued and various privileges were given in the field of trade. The trade between the Ottoman Empire and the Italian city-states was established depending on the relations of mutual interest. Giving commercial concessions by the Ottoman State; It was given in order to keep the Italians on their side in order to have a strong fleet of the Italians in the Mediterranean, to follow the developments in Europe closely, to ensure the flow of trade from the West. The Italian people, who made their living from trade, prioritized trade in the economic relations established with the Ottoman Empire. Keeping the trade in the forefront caused them to display a dual attitude between the Ottoman Empire and the European states. In fact, although it seems like a negative situation to give concessions, it is a situation in favor of keeping the Mediterranean trade alive and having a European state next to it for the Ottomans. The reason why the Italians traded with the Turks despite the Ottoman conquest of Anatolia and even Istanbul; the flow of the trade flow between the continents of the Ottoman Empire, which became an empire during the reign of Fatih and Suleiman the Magnificent, to Istanbul, enabled them to trade freely in the Ottoman lands with the“ahidnames”they received, which was beneficial for Italian merchants. As a result of the wars entered in the following times, our relations in trade deteriorated. The aim of this study is to examine the economic relations between Ottoman and Italy. In this way, we will examine the mutual attitudes and behaviors in trade, as well as getting to the root of the commercial relations between the two states. In this study, information was transferred from different sources by scanning the literature. The findings obtained in this study, in which the literature review method was used, were prepared to provide a source for the future studies with the table method. The result obtained is; The commercial relations between the two states have had economic, social, cultural and political effects.