Osmanlı Devleti ve İtalya Krallığı arasındaki diplomatik ilişkiler (1870-1909)
Diplomatic relations between the Ottoman Empire and Kingdom of Italy (1870-1909)
  1. Tez No: 793480
  2. Yazar: MERVE CEMİLE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 686
Özet
Osmanlı Tarihi şüphesiz Dünya Tarihi içinde çok önemli bir noktaya sahiptir. Yaşamış olduğu dönemde diğer devletlerle olan ilişkilerini incelemek ise olaylara farklı kaynaklar tarafından bakılarak tarihimizin anlaşılmasına ve yeni bilgilerin dağarcığımıza girmesine vesile olmaktadır. Bu nedenle, bu tez çalışması ile Osmanlı Devleti'nin ilk yıllarından itibaren sürekli iletişim içinde olduğu İtalyan şehir devletleri ile başlanılarak 1870-1909 yılları arasında Osmanlı Devleti ve İtalya Krallığı siyasi ve diplomatik ilişkileri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Bu konunun seçilmesinin bazı nedenleri bulunmaktadır. Birincisi, İtalya Krallığı'nın 1870 yılında birliğini sağladığı dönemden itibaren Osmanlı Devleti ile siyasi ve diplomatik ilişkilerinin arka planda kalmasıdır. Yaklaşık olarak İtalya'nın birliğini sağladığı dönemden Trablusgarb Savaşına kadar yaşanan bu dönem, hem Osmanlı hem İtalya tarihi için son derece önemli görülmektedir. İkincisi, İtalya Krallığı'nın diğer Avrupa Devletlerine göre biraz geri planda kalması nedeniyle bazı siyasi ve ekonomik düşüncelerle uyguladığı Osmanlı ve doğu politikasına bir açıklık getirilmesi gerekliliğidir. Bu politikalar, bölgesel olarak kronolojik anlamda değerlendirilmiştir. Üçüncüsü, iki ülkenin temsilciliği bulunan şehirlerde yerel otorite ve temsilciler (Konsolos veya Şehbenderler) arasında yaşanan olayların aktarımı ile o dönemki sosyal yapı hakkında bir ipucu yakalamaya çalışmaktır. Dolayısıyla bu çalışmada 1870-1909 yılları arasında Osmanlı Devleti ve İtalya Krallığı arasındaki siyasi ve diplomatik ilişkiler her iki ülkeye ait kaynaklar ışığında değerlendirilmiş ve konuyla ilgili literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman History undoubtedly has a very important point in World History. Examining the relations with other states in the period in which it lived, on the other hand, is conducive to the understanding of our history and the entry of new information into our repertoire by looking at the events from different sources. For this reason, with this thesis, an evaluation was made on the political and diplomatic relations of the Ottoman Empire and the Kingdom of Italy between 1870 and 1909, starting with the Italian city-states with which the Ottoman Empire was in constant communication from the first years. There are some reasons for choosing this topic. First, the political and diplomatic relations with the Ottoman Empire remained in the background since the time when the Kingdom of Italy unified in 1870. This period, which took place from the period when Italy united until the Tripoli War, is considered extremely important for both Ottoman and Italian histories. Secondly, it is necessary to clarify the Ottoman and eastern policy, which was implemented with some political and economic considerations, since the Kingdom of Italy was a little behind compared to other European States. These policies were evaluated regionally in chronological terms. The third is to try to catch a clue about the social structure of that period by transferring the events between the local authorities and representatives (Consuls or Şehbenders) in the cities where the two countries have representatives. Therefore, in this study, the political and diplomatic relations between the Ottoman Empire and the Kingdom of Italy between 1870 and 1909 were evaluated in the light of the sources of both countries and it was aimed to contribute to the written works in this field.