Y kuşağı bekâr kadınların evlilik beklentisine yönelik bir araştırma: Erzurum ili örneği
A study on the expectation of married women of millennials: Erzurum province example
  1. Tez No: 765434
  2. Yazar: MERVE AYBÜKE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ailenin kurulmasında ilk ve en önemli aşama evliliktir. Evlilik tarih boyunca yapısal farklılıklar gösterse de günümüze kadar varlığını devam ettirmiştir. Her tarihte bireylerin aile ve evliliği anlamlandırma biçimi, evlenme sebepleri ve evlilik beklentileri farklı olmuştur. Y kuşağının evlilik beklentilerinin farklılaşmasında sosyoekonomik koşullar, küreselleşme ve teknoloji önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma; Y kuşağı bekâr kadınların evlilik beklentilerine yönelik nicel bir araştırmadır. Araştırma, Erzurum'un il merkezi olan Aziziye, Yakutiye ve Palandöken ilçelerinde 20-34 yaş aralığında bulunan bekâr kadınların katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma 378 kadın katılımcıyla anket tekniği kullanılarak yürütülmüş, elde edilen veriler SPSS yardımı ile analiz edilmiştir. Bulgular yorumlandığında; katılımcıların modern ya da geleneksel eş isteme, akraba evliliği, eşler arasındaki yaş farkı, eşinin eğitimli olması, evlendikten sonra kariyerine devam edip etmeme, geleneksel ritüellere bağlı olma, çocuk sahibi olma, ev işleri ve çocuk bakımı ile kıskançlık, konularında modern bir yaklaşım sergilerken, eşinin din ve mezhebinin kendiyle aynı olup olmaması, resmi ya da dini nikâh tercih etmesi, evlenmeden önce birlikte yaşamayı tercih etme durumu, kadınların ideal evlilik yaşı konularında ise daha geleneksel bir yaklaşıma sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The first and the most important stage in the establishment of a family is marriage. Although marriage has shown structural differences throughout history, it has continued to exist until today. In each historical period, the way individuals make sense of family and marriage, the reasons for marriage and marriage expectations have been different. Socio-economic conditions, globalization and technology are a key place in the differentiation of millennials' marital expectations. The research was carried out with the participation of single women between the ages of 20-34 in the districts of Aziziye, Yakutiye and Palandöken, which are the provincial centre of Erzurum. Quantitative Research Method and Descriptive Research Design were applied in our study. The research was conducted with 378 female participants using the questionnaire technique, and the obtained data were analyzed with the help of SPSS. When the data were interpreted; the participants show a modern approach to modern or traditional spouse desire, consanguineous marriage, the age difference between spouses, education of spouses, whether to continue their career after marriage, adherence to traditional rituals, desire to have a child, housework and child care and jealousy, while it has been observed that the spouses have a more traditional approach to whether their religion or sect is the same as their own, their preference for civil or religious marriage, their preference for living together before marriage and the ideal marriage age of women.