Ruh sağlığı çalışanlarında merhamet yorgunluğu ile başa çıkma esnekliği ve örgütsel stres arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between comfort failure and coating flexibility and organizational stress in mental HEALTH professionals
- Tez No: 765446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ruh sağlığı çalışanlarında merhamet yorgunluğu ile başa çıkma esnekliği ve örgütsel stres arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma, gerekli izinler alındıktan sonra, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı zaman diliminde hastanede olan, araştırmayı kabul eden ve veri toplama formlarını doğru ve eksiksiz dolduran 161 sağlık çalışanı ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu- Kısa Ölçeği, Başa Çıkma Esnekliği Ölçeği, Örgütsel Stres Ölçeği Kısa Versiyonu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bağımlı ve bağımsız değişkenler dikkate alınarak, bilgisayar ortamında SPSS 22.0 kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the relationship between compassion fatigue, coping flexibility and organizational stress in mental health workers. Method: This research was conducted in descriptive and relationship-seeking type. After obtaining the necessary permissions, the study was conducted with 161 healthcare professionals who were in the hospital between April 2021 and April 2022 in Erenköy Psychiatric Diseases Training and Research Hospital, accepted the study, and filled out the data collection forms correctly and completely. Introductory Information Form, Compassion Fatigue-Short Scale, Coping Flexibility Scale, Organizational Stress Scale Short Version were used as data collection tools. The data obtained from the research were analyzed by using SPSS 22.0 in computer environment, taking into account the dependent and independent variables. Results: The majority of the health workers participating in the study were in the age group of 28-33, the majority of them were women, half of them were single, more than half of them had no children, almost half of them were nurses and undergraduates, most of them did not have physical or mental illness, the majority of them had 5-9 years of professional working year, hospital working year.