Muhafazakâr kadınların marka tüketim alışkanlıkları üzerine bir değerlendirme: Erzurum örneği
An evaluation on brand consumption habits of consistent women: The case of Erzurum
  1. Tez No: 765458
  2. Yazar: AİŞE ARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tarihsel süreç içerisinde insanların günlük yaşamlarının ayrılmaz parçası olan tüketim olgusu, giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Toplumlar değiştikçe tüketimin yapısıda değişmiştir. Tüketim toplumu içerisinde belirsizliğin, zıtlığın ve birbiriyle ilişkisi olmayan ürünlerin tüketilmesi hakimdir. Üretilen her ürün veya nesne bireylere sosyal, ekonomik ve toplumsal açıdan anlamlar yüklemektedir. Tüketimin yeniden üretimi noktasında ortaya çıkan bu durum, muhafazakar kadınları da etkilemektedir. Hayatın hızla değiştiği ve akışkanlık kazandığı dünyada muhafazakar kadınların tutum ve davranışları da dönüşmekte, söz konusu değişim onları da yakından ilgilendirmektedir. Değişen dünyaya paralel olarak, muhafazakar kadınlar da sosyal, ekonomik ve siyasi anlamda görünür olmayı marka tüketimi ile gerçekleştirmektedirler. Bu çalışmada marka tüketimi noktasında muhafazakar kadınların yönelimleri, gelir, yaş ve eğitim gibi olgular üzerinden tüketim alışkanlıklarındaki farklılıklar Erzurum özelinde sorunsallaştırılmıştır. Bu sorunsal üzerinden, marka tüketiminin muhafazakar kadınların günlük yaşamlarına nasıl sirayet ettiği ve kimliklenme sürecinde bu tür bir tüketim olgusunun oynadığı rolün ortaya çıkarılması oldukça önemli görülmüştür. Muhafazakar kadınların tüketim alışkanlıkları özelinde marka tüketimi ile olan ilişkilerini nitel araştırma yöntemiyle değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Tüketici konumunda olan muhafazakar kadınlar veri kaynağı, görüşme ve yarı yapılandırılmış soru biçimi ise veri toplama araçlarını oluşturmuştur. Toplanan verilerin analizinde içerik analizi ile kodlamalar yapılmış ve kategorilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of consumption, which is an integral part of people's daily lives in the historical process, is gaining more importance. As societies change, the structure of consumption has also changed. Consumption of uncertainty, contrast and unrelated products is dominant in the consumer society. Every product or object produced ascribes social, economic and social meanings to individuals. This situation, which emerges at the point of reproduction of consumption, also affects conservative women. In the world where life changes rapidly and gains fluidity, the attitudes and behaviors of conservative women are also transforming, and this change concerns them closely. In parallel with the changing world, conservative women also realize their social, economic and political visibility through brand consumption. In this study, the differences in consumption habits of conservative women at the point of brand consumption were problematized in Erzurum, based on factors such as income, age, and education. Through this research question, it has been considered important to reveal how brand consumption affects the daily lives of conservative women and what the role of this consumption phenomenon is in the identity process. In this study, qualitative research method was employed to evaluate the relationship between the consumption habits and brand consumption of conservative women. The participants were the conservative women, who are in the position of consumers and the data collection tool was semi-structured interview. To analyze the data, content analysis was carried out to determine the codes, categories and themes.