Sipermetrinle subakut toksisite oluşturulan ratlarda rutin yüklü bovıne serum albumın nanopartiküllerinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of rutin loaded bovine serum albumin nanoparticles in rats with subacute toxicity with cypermethrin
- Tez No: 765466
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yapılan bu tezde, sipermetrinle subakut toksisite oluşturulan ratlarda rutin yüklü Bovine Serum Albumin (BSA) nanopartiküllerinin etkileri araştırıldı. Çalışmada, 6-8 haftalık, Wistar albino ırkı, 72 adet erkek rat kullanıldı. Her grupta 9 hayvan olacak şekilde 8 grup oluşturuldu. Birinci gruptaki hayvanlar kontrol grubu olarak ayrıldı, bu gruba 2 ml mısır yağı; ikinci gruba sipermetrin 25 mg/kg c.a.; üçüncü gruba BSA nanopartikülü 100 mg/kg c.a.; dördüncü gruba rutin 100 mg/kg c.a.; beşinci gruba 100 mg/kg rutini taşıyan miktara denk rutin yüklü BSA nanopartikülü; altıncı gruba sipermetrin 25 mg/kg c.a. ve BSA nanopartikülü 100 mg/kg c.a.; yedinci gruba sipermetrin 25 mg/kg c.a. ve 100 mg/kg rutini taşıyan miktara denk rutin yüklü BSA nanopartikülü; sekizinci gruba sipermetrin 25 mg/kg c.a. ve rutin 100 mg/kg c.a. 1 ml mısır yağı içinde 21 gün boyunca günde bir defa oral gavaj yoluyla verildi.21 günün sonunda ketamin-ksilazin anestezisi altında kalbe punksiyon yapılarak kan örnekleri alındı. Servikal dislokasyon sonrası karaciğer, böbrek, akciğer, kalp, testis ve beyin dokuları çıkarıldı. Çalışmada kan ve doku örneklerinde oksidatif stres parametreleri (MDA, NO, GSH, GSHPx, GST, GR, SOD ve CAT), serum örneklerinde biyokimyasal analizler (AST, ALT, ALP,BUN, LDH, kreatinin, kolesterol, ürik asit, total protein, albümin ve total bilirubin), tam kan sayımı (hemogram), dokularda histopatolojik incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of rutin loaded Bovine Serum Albumin nanoparticles in rats with subacute toxicity with cypermethrin were investigated. In the study, 72 male Wistar albino rats, 6-8 weeks old, were used. 8 groups were formed with 9 animals in each group. The animals in the first group were separated as the control group, 2 ml of corn oil was given to this group. The rats in the second group was given cypermethrin 25 mg/kg b.w. dose was given. BSA nanoparticle 100 mg/kg b.w. to the rats in the third group was given. At the dose of rutin 100 mg/kg b.w. to the animals in the fourth group was given. The rats in the fifth group rutin loaded BSA nanoparticle 100 mg / kg equivalent to the amount carrying rutin was given. The rats in the sixth group were given cypermethrin 25 mg/kg b.w. and BSA nanoparticle 100 mg/kg b.w. dose was given. The rats in the seventh group were given cypermethrin 25 mg/kg b.w. and rutin loaded BSA nanoparticle 100 mg/kg equivalent to the amount carrying rutin. The rats in the eighth group were given cypermethrin 25 mg/kg b.w. and rutin 100 mg/kg b.w. All agents were administered by oral gavage once daily for 21 days in 1 ml of corn oil. At the end of 21 days, blood samples were taken by puncturing the heart under ketamine-xylazine anesthesia. After cervical dislocation, liver, kidney, lung, heart, testis and brain tissues were removed. In the study, oxidative stres parameters (MDA, NO, GSH, GSHPx, GST, GR, SOD and CAT) in blood and tissue samples, biochemical analyzes (AST, ALT, ALP, BUN, LDH, creatinine, cholesterol, uricacid, total protein, albumin, triglyceride and total bilirubin) in serum samples, complete blood count (hemogram), histopathological examinations of tissues were performed.