Teknoloji transferi anlaşmalarının rekabet hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of technology transfer agreements in terms of competition law
  1. Tez No: 765484
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERNA İPEKEL KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Teknoloji transferi anlaşmaları sayesinde çoğu zaman teknolojinin aktarımının gerçekleştirilmesi, ekonomik ve teknik gelişmelere katkı sunulması, fikri mülkiyet haklarının kullanımının yaygınlaşması gibi rekabeti arttırıcı sonuçlar doğmaktadır. Ancak kimi durumlarda teknoloji transferi anlaşmaları da rekabeti sınırlayıcı etkilere sahip olabilmektedir. Bu nedenle teknoloji transferi anlaşmalarının rekabet hukuku açısından denetlenmesi ve böylelikle serbest pazar üzerinde doğurabileceği olumsuz etkilerin en aza indirilmesi gerekmektedir. Tezimizin ilk bölümünde teknoloji transferi anlaşmalarının genel çerçevesi ele alınmıştır. Bu anlaşma türünün tanımını, amacını ve hukuki niteliğini belirledik. Ayrıca teknoloji transferi anlaşmalarına çeşitli yönlerden benzeyen franchise ve marka lisans anlaşmaları ile teknoloji transferi anlaşmalarının aralarındaki farklılıkları inceledik. İkinci bölümde ise teknoloji transferi anlaşmalarının rekabet hukuku denetiminin temel çerçevesini ele aldık. Öncelikle rekabet hukuku için oldukça önemli kavramlar olan rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve hâkim durumun kötüye kullanımını açıkladık. Bunlara ek olarak bu anlaşma türünün rekabet üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini değerlendirdik. Üçüncü bölümde ise teknoloji transferi anlaşmalarına ilişkin grup muafiyeti uygulamasını ele aldık. Bu bölümde grup muafiyetinden yararlanabilmek için gerekli koşulları ve grup muafiyeti kapsamında yer almayan yasak sınırlamaları inceledik. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise muafiyet rejiminin bir diğer türü olan bireysel muafiyet uygulamalarının teknoloji transferi anlaşmalarına uygulanmasını inceledik.
Özet (Çeviri)
Technology transfer agreements often increase competition owing to contribution to economic and technical developments, widespread use of intellectual property rights. However, in some cases, technology transfer agreements may also have anti- competitive effects. Thus, it is necessary to monitor competitive technology transfer agreements and thus minimize the effects it may have on the market. In the first part of our thesis, we discussed technology transfer agreements in general. We have determined the definition, purpose and legal nature of this type of agreement. We also examined the difference between franchise and brand license agreements, which are similar to technology transfer agreements. In the second part of the thesis we clarified restrictive agreements and abuse of dominant position. In addition, we evaluated the effects of this type of agreement on competition. In the third part of the thesis, we discussed the block exemption regime regarding technology transfer agreements. In this section, we have examined the necessary conditions for the block exemption and the prohibited restrictions that are not included in the exemption regime. In the third and last part of the thesis, we examined the application of the individual exemption regime, which is another type of exemption regime,to technology transfer agreements.