AT ve Türk Rekabet Hukuklarında grup muafiyeti
Block exemption in EC and Turkish Laws
- Tez No: 122338
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GAMZE ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kilciler, Mertaşk,AT ve Türk Rekabet Hukuklarında Grup Muafiyeti, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Gamze Öz, IV-222 s. ÖZET Tezde, ekonomik siyasetini piyasa ekonomisi doğrultusunda şekillendiren ve onun olmazsa olmaz koşulu olan rekabeti korumayı hedefleyen Avrupa Toplulukları ve Türkiye Cumhuriyetinin paralel düzenlemelerde bulundukları rekabet hukukunda grup muafiyeti konusu incelenmiştir. Birinci bölümde; Öncelikle muafiyetin gerekliliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Muafiyetin koşulları açıklanmış, muafiyet tanınırken yetkili otoriteler olan AT için Komisyon, Türkiye için Rekabet Kurulunun getirebileceği sınırlamalar ve muafiyetin geri alınması konuları anlatılmıştır. Bölümün sonunda menfi tespit ve idari bildirim konuları açıklanmıştır. İkinci bölümde; AT ve Türk hukuklarında grup muafiyetinin kaynakları ayrı ayrı ve bir sistematik altında belirtilmiş ve 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararının grup muafiyetine ilişkin hükümleri tartışılmıştır. Grup muafiyeti kararlarının muhatapları, konusu, hukuki niteliği ve sonuçlarının kısa bir şekilde aktarılmasını takiben, grup muafiyeti düzenlemelerinin hakim durumun kötüye kullanılmasına ilişkin hükümler ile bağlantısı incelenmiş, son olarak da AT Rekabet hukukundaki reform çalışmaları, getirilen eleştiriler ile birlikte incelenmiştir. Üçüncü bölümde; AT Rekabet Hukukunda ulaşılan son nokta olan dikey anlaşmalara tanınan grup muafiyet diğerlerinden daha ayrıntılı olarak incelenmiştir. AT'nın ortak politika alanlarından olan taşımacılık sektörlerine tanınan grup muafiyetleri incelenmemiş; motorlu taşıtlara ilişkin grup muafiyeti Türk uygulaması ile büyük paralellikler taşıması nedeni ile Türk Hukukundaki düzenleme ile birlikte anlatılmıştır. AT' da yeni yaklaşım ile düzenlenen uzmanlaşma ve ARGE anlaşmalarına tanınan grup muafiyeti eski tüzüklerle karşılaştırmalı olarak incelenmiş, teknoloji transferi ve sigorta sektörüne özgü anlaşmalar ise ayrıntısına girilmeksizin, grup muafiyeti tüzükleri esas alınarak belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, Türk Rekabet Hukukunda grup muafiyeti tanınan anlaşmalarının hepsinin dikey dağıtım anlaşması niteliğinde olması nedeniyle öncelikle dikey dağıtım anlaşmaları grup muafiyeti açısından incelenmiştir. Grup muafiyeti tanınan anlaşma türleri olan tek elden dağıtım anlaşmaları, tek elden satın alma anlaşmaları, motorlu taşıtlar servis ve dağıtım anlaşmaları ve franchise anlaşmaları kapsam, koşullar, izin verilen sınırlamalar, izin verilmeyen sınırlamalar ve geri alma başlıkları altında bir bütün olarak incelenmiştir. AT ve Türk grup muafiyet uygulamalarının farklılıkları ve Türk uygulamasında ortaya çıkan aksaklıklar, yapısal ve uygulamada karşılaşılan aksaklıklar olarak değerlendirme ve sonuç bölümünde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kilciler, Mertaşk, Block Exemptions at EC and Turkish Competition Laws, Master Thesis, Advisor Doç. Dr. Gamze Öz, IV-222p. SUMMARY European Communities and Turkish Republic shaped their economies on market economy which it's must is competition. To reach the most advantages of social, technological and economic stage by competition there must be some exemptions -especially group exemptions - which is the subject of the thesis. At the first section; The necessity for group exemption brought up and the rules of conditions, limitations and withdrawal of exemption that govern both individual and group (block) exemption jointly was explained by giving decisions of The Commission and The Supreme Court of European Communities. Negative clearance and comfort letter applications stated at the end of the section. At the second section; The sources of group exemption was given systematically under the sub-sections of The sources of European Communities Competition Law and The Sources of Turkish Competition Law. As a second sub-section, Decision of EC (European Communities) - TR. (Turkish Republic) Customs Union Committee numbered 1/95 appraised. After examining and appraising the relation between abusement of dominant position and the group exemption, revolutionary changes at field of competition in EU given last. At the third and fourth sections; Categories of agreements which is exempted in EC and TR examined separately. The ultimate vertical agreements block exemption regulation of EC which regulating all categories of agreements exempted in Turkey examined more detailed. The other categories of agreements of research and development, specialization, technology transfer and insurance sector was given. Exemption given to the motor vehicles distribution and service agreements appraised under the second sub-section with the Turkish block exemption regulation of motor vehicles distribution and service agreements. At the conclusion section, the differences between EC and TR. regulations and the deficiencies of Turkish group exemption applications and proposals of writer were given.