Bir tarih kaynağı olarak Endülüs şiiri
Andalusian poetry as a historical source
- Tez No: 765499
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Arap edebi geleneğinde şiir, en erken aşamalardan itibaren en yetkin ve en saygın sanat olarak kabul edilmiş, şairler içinde bulundukları çevrenin tarihine ve kültürüne dair pek çok ögeyi mısralarına sindirmişlerdir. Endülüs şiirinde de bu gelenek devam ederek şiir adeta hayatın bir ifadesi olmuştur. Tezimizde de Endülüs özelinde bu ülkedeki şiir müktesebatının Endülüs tarihi ve medeniyeti için ne ölçüde ve hangi alanları içine alacak şekilde kaynak olabileceği meselesi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Arabic literary tradition, poetry has been accepted as the most prominent and respected art from the earliest stages, and poets have absorbed many elements of the history and culture of their environment into their verses. In Andalusian poetry, this tradition continued and poetry became the expression of life. In our thesis, the issue of how and in which fields the poetry acquis in Andalusia can be a source for the history and civilization of Andalusia has been examined.