Elit tenisçilerde antropometrik ve motorik özellikler ile tenis performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relations between anthroopometric and motoric features and tennis performance in elite tennis players
  1. Tez No: 765498
  2. Yazar: HALİT ŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, elit tenisçilerde antropometrik ve motorik özellikler ile tenis performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmanın denek grubunu 16-20 yaş aralığında 19 elit erkek tenisçi oluşturmaktadır. Deneklere antropometrik, motorik ve tenis performans testleri ile 60o/sn , 180o/sn , 240o/sn açısal hızlarda diz ve kalça (FLK-EKS), omuz (FLK-EKS-ABD-ADD-İR-ER) ve izokinetik kuvvet testleri uygulanmıştır. Analiz edilecek değişkenlerin ortalama ve standart sapmaları (X±SS), minimum ve maksimum değer aralıkları belirlendi. Değişkenler arasındaki farklar Paired samples T Test ile, ilişkiler Pearson korelasyon testi ile analiz edildi. Tenis performans puanı ile ilişkili olan değişkenlerin tenis performansını tahmin edebilme düzeyleri doğrusal regresyon analizi ile incelendi. Değişkenler arası farklar 0.05 anlamlılık düzeyinde incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of the study is to examine the relationships between anthropometric and motoric characteristics and tennis performance in elite tennis players. Materials and Methods: The subject group of the study consists of 19 elite male tennis players between the ages of 16-20. Anthropometric, motoric and tennis performance tests and knee and hip (FLK-EKS), shoulder (FLK-EKS-ABD-ADD-İR-ER) and isokinetic strength tests were applied to the subjects at angular speeds of 60o/sec, 180o/sec, 240o/sec. . The mean and standard deviations (X±SS), minimum and maximum value ranges of the variables to be analyzed were determined. The differences between the variables were analyzed with the Paired samples T Test, and the relationships were analyzed with the Pearson correlation test. The levels of predicting tennis performance of the variables associated with tennis performance score were examined by linear regression analysis. The differences between the variables were analyzed at the 0.05 significance level.