Synthesis and application of thiol-reactive zwitterionic copolymers
Tiol-reaktif zwitteriyonik kopolimerlerin sentezi ve uygulaması
- Tez No: 765512
- Danışmanlar: PROF. DR. AMİTAV SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda, zwitteriyonik polimerik malzemeler, genel yük nötrlüklerini korurken polimer zincirleri boyunca içerdikleri eşit mol sayısındaki eşit olarak dağılmış anyonik ve katyonik kısımlar sayesinde kazandıkları ultra hidrofiliklik özellikleri ile dikkat çekmiştir. Ayrıca, zwitteriyonik polimerler tipik olarak, spesifik olmayan protein adsorpsiyonunu önlemek ve bakteri veya memeli hücre yapışmasını azaltmak için biyokirlenmeyi önleme uygulamalarında kullanılan popüler poli(etilen glikol) (PEG) polimerlerine alternatif olarak kabul edilmektedir. Biyomalzemeler, malzeme bilimi ve hedeflenen teslimat dahil olmak üzere disiplinler arası alanlardaki potansiyel kullanımları nedeniyle, reaktif fonksiyonel gruplarla zwitteriyonik polimerlerin sentezi popüler bir araştırma alanıdır. Yan zincirlerde fonksiyonel gruplar olarak reaktif maleimid birimlerine sahip polimerler, zwitteriyonik monomerler ve maleimid içeren monomerler kullanılarak bir kopolimerizasyon tekniği ile elde edilebilir. Tezde, zwitteriyonik yapıların işlevselleştirilmesi, maleimidin çift bağını korumak için Diels-Alder reaksiyonu ile maleimidin furan ile karıştırıldığı yeni bir akrilat bazlı 'gizli reaktif' monomer ile kopolimerizasyon yoluyla yapıldı. Siklo katkı ürününün ısıya duyarlı davranışının avantajını kullanarak, tiyol reaktif maleimid birimi, retro Diels-Alder (DA) reaksiyonu ile aktive edildi. Maleimid biriminin etkinliğini göstermek için, tiyol içeren hidrofobik boya, lineer polimerik yapıya“klik”reaksiyonu ile konjuge edildi. Hidrofobik boya, tasarlanan zwitteriyonik polimere eklendiğinde suda çözünür hale gelebildiğinden, metodoloji bir ilaç konjugasyonu modeline de hizmet eder.
Özet (Çeviri)
In recent years, zwitterionic polymeric materials have gained attention thanks to their ultra-hydrophilicity due to the equimolar number of evenly distributed anionic and cationic moieties that they contain along their polymer chains while still preserving their overall charge neutrality. Moreover, zwitterionic polymers are typically regarded as an alternative to the popular poly(ethylene glycol) (PEG) polymers for anti-biofouling applications to prevent nonspecific protein adsorption and to reduce bacterial or mammalian cell adhesion. Due to its potential uses in interdisciplinary fields, including biomaterials, material science, and targeted delivery, the synthesis of zwitterionic polymers with reactive functional groups is a popular area of research. Polymers with reactive maleimide units as functional groups at the side chains can be obtained by a copolymerization technique using zwitterionic monomers and maleimide-containing monomers. In the thesis, the functionalization of zwitterionic structures was done by copolymerization with an acrylate-based 'latent-reactive' monomer in which maleimide is masked with furan by the Diels-Alder reaction to protect the double bond of the maleimide moiety. By using the advantage of the thermo-responsive behavior of the cycloadduct, the thiol-reactive maleimide unit was activated by the retro DA reaction. To show the effectiveness of the maleimide unit, the thiol-containing hydrophobic dye was conjugated to the linear polymeric structure by the 'click' reaction. Since the hydrophobic dye can become soluble in water when attached to the designed zwitterionic polymer, the methodology serves as a model of drug conjugation.