Deprem erken uyarı sistemi geliştirilmesi: Bursa örnek çalışması
Development of earthquake early warning system: Bursa case study
  1. Tez No: 765531
  2. Yazar: SÜLEYMAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF BARIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye, dünyanın deprem açısından oldukça etkin olan Alp-Himalaya aktif tektonik kuşağında yer almaktadır. Bu kuşak üzerinde bulunan Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) binlerce yıldan beri yıkıcı ve hasar verici depremler üretmektedir. Bursa ili, bu aktif kuşak üzerinde yer aldığı için deprem riski yüksek olan illerimizden biri olup, bu zamana kadar birçok yıkıcı depremle karşı karşıya kalmıştır. 17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminden sonra yerbilimcilerin bazıları bir sonraki büyük depremin, 1999 deprem kırığının güneybatı ucunda yer alan aktif faylar üzerinde olacağına dair ortak bir görüşte birleşmişlerdir. Bursa ili ve civarı 4 milyondan fazla insanı ve birçok ağır sanayi ve tarihi yapıları barındırmaktadır. Deprem zararlarını azaltmanın en önemli yollarından biri deprem erken uyarı sisteminin kurulmasıdır. Bu tür bir sistemin amacı, hasar verici bir deprem anında hızlı bir şekilde algılanan depremin ilksel dalgalarından faydalanarak, depremin yeri ve büyüklüğünü tespit edip, hasar veren ikincil dalgaların yerleşim yerlerine ulaşmasından önce uyarı sinyali oluşturarak elektrik-doğalgaz vanalarını kapatmak ve raylı sistemler gibi ulaşım araçlarını yavaşlatarak/durdurarak meydana gelebilecek ikincil afetlerin önüne geçebilmektir. Tez çalışması kapsamında halen bölgede bulunan Kocaeli Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi, Bursagaz ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) ait hızölçer ve ivmeölçerler tek bir yazılım altında birleştirilerek erken uyarı sinyali elde edilmiştir. Tez çalışmam kapsamında dünyada yaygın olarak kullanılan bir deprem erken uyarı yazılımı olan ElarmS (EPIC) kullanılmış ve ülkemiz için uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is located on the Alpine-Himalayan active tectonic zone, which is very active in terms of earthquakes. The North Anatolian Fault Zone (NAFZ) on this zone has been producing destructive and damaging earthquakes for thousands of years. Bursa province is one of our provinces with a high earthquake risk as it is located on this active zone and has faced many destructive earthquakes until now. After the August 17, 1999 Kocaeli earthquake, some geoscientists agreed that the next major earthquake would be on active faults located at the southwest end of the 1999 earthquake rupture. Bursa province and its vicinity are home to more than 4 million people and many heavy industry and historical buildings. One of the most important ways to reduce earthquake damage is the establishment of an earthquake early warning system. The purpose of such a system is to detect the location and magnitude of the earthquake by making use of the primary waves of the earthquake, which is quickly detected in the event of a damaging earthquake, and by creating a warning signal before the damaging secondary waves reach the settlements, closing the electricity-natural gas valves and slowing down/stopping transportation vehicles such as rail systems to prevent secondary disasters that may occur. Within the scope of the thesis, an early warning signal was obtained by combining the seismometers and accelerometers of Kocaeli University Earth and Space Sciences Research Center, Bursagaz and Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD), which are installed in the region, under a single software. Within the scope of this thesis, ElarmS (EPIC), an earthquake early warning software that is widely used in the world, was used and adapted for our country.