تحقيق جزء من البحر المحيط في أصول الفقه للزركشيمن مسألة الإتباع إلى نهاية مسألة إنكار وقوع المجاز
Zerkeşî'nın fıkıh usûlü ile ilgili kaleme aldığı 'el-Bahrü'l-Muhît' isimli eserinin bir bölümünün tahkik ve incelemesi (İtba konusundan mecazın varlığını inkar meselesinin sonuna kadar) / This research is a part of the manuscript of al-Bahar al-Muheitin the fundamentals of jurisprudence of Zarkashi (From the issue of al İtba'a to the issue of denying the occurance of al majaz)
- Tez No: 765532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAGOMEDBASIR GASANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Şüphesiz ki, Fıkıh usûlü ilmi, ilimlerin en üstünlerindendir. Ve alimler tarafından büyük ilgi görmüştür. Bu alandaki kitapların en mühimlerinden, geniş kapsamlı ve ayrıntılı olanlarından birisi de Zerkeşî'nin Bahru'l-muhît eseridir. O fıkıh usûlü'nde ansiklopedi sayılıyor. Müellif usûlle ilgili meselelerinin çoğunu bu kitapta ele almıştır. Zerkeşî şerî ilimlerde bir deniz, fakîh ve alimdi. Bu risale kitabın tam tahkiki silsilesinden bir parça sayılıyor. Araştırmacı yazma eserlerin tahkikinde gerekli olan bilimsel yönteme dayanır. Tez iki bölüme ayrılıyor: Birinci bölüm müellifin hayatını inceliyor. İkinci bölüm ise kitabı inceliyor. Birinci bölümde müellifin yöntem ve üslûbu, diğerinde ise altı tane yazma metin karşılaştırılıp tahkik ediliyor. Metinlerden Paris kütüphanesinde yer alan nüsha asıl olandır. Geri kalanları harflerle ona işaret ediyor. Araştırmanın hedefi, gücümüz nisbetinde metinleri müellifin murad ettiği şekilde tahric etmek, gizli ve müşkil hususları açıklığa kavuşturmaktır. Ayrıca metinlere bağlı kalmak ve gerekli tercümeleri hatırlamaktır. Sonuç, tavsiye ve fihristle de tezi bitirmektir.
Özet (Çeviri)
Verification of a part of“Al-Bahr Al-Mohet”of Usul al-Fiqh by Al-Zarkashi. The science of the origins of religious jurisprudence“ Usul al-Fiqh”is one of the most honorable sciences, and it has received great attention from scholars. One of the most important books in this art and one of the most extensive and detailed is the book“Al-Bahr Al-Mohet”by Al-Zarkashi, may God Almighty have mercy on him. It is even considered an encyclopedia of the principles of religious jurisprudence, in which its author collected most of the fundamental issues. with its discussion, especially that he is from the Shafi'i school, and Al-Zarkashi was a scholar, a fundamentalist jurist, delving into the sciences of Sharia. This treatise is considered part of a series in the verification of the entire book, and the researcher adopts the scientific method required to verify the manuscripts. The treatise is divided into two chapters, one in which the author's life is studied. The study of the book, in which the author's approach and method, and another chapter includes the verification which presents the text to six manuscripts, The text of the Parisian library is the original, and the rest of the copies are branches symbolized by letters. The research aims to extract the text as the author wanted it as much as possible, clarifying what is hidden, and clarifying the problem. The texts are documented, the necessary translations are mentioned, and the research is concluded with results, commandments and indexes.