Determination of antioxidant system and xenobiotic metabolizing enzyme activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) treated with mifepristone
Mifepriston ile muamele edilen Gökkuşağı Alabalığı'nda (Oncorhynchus mykiss) antioksidan sistem ve ksenobiyotik metabolize eden enzim aktivitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 765549
- Danışmanlar: PROF. DR. AZRA BOZCAARMUTLU BÜKEN, DR. CANAN SAPMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mifepriston isteğe bağlı tıbbi düşük, Cushing sendromu ve bazı tümör türlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bazı ülkelerde yaygın kullanılmaktadır. Bu nedenle, kanalizasyonlar yolu ile sucul ortamlara taşınmaktadır. Mifepristonun sucul organizmalar üzerine etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada amacımız mifepristonun iki farklı dozunun CYP1A-ilişkili 7-etoksiresorufin O-deetilaz (EROD), CYP3A-ilişkili (eritromisin N-demetilaz), glutatyon S-transferaz (GST) ve antioksidan enzim aktiviteleri, katalaz (CAT) ve glutatyon redüktaz (GR) üzerine etkilerini gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) belirlemektir. Bu amaçla 32 adet gökkuşağı alabalığı kontrol, çözücü kontrolü (DMSO), 100 ng/L muamele grubu ve 500 ng/L muamele grubu olmak üzere dört gruba bölünmüştür. Balıklar belirtilen dozlarda kimyasallara 96 saat muamele edilmiştir. Mikrozom ve sitozoller karaciğer dokularından hazırlanmıştır. EROD ve ERND aktiviteleri mikrozomlarda ölçülmüştür. GST, CAT ve GR aktiviteleri sitozollerde ölçülmüştür. Bakılan enzim aktivitelerinde kontrol ve çözücü kontrolü ile iki farklı dozda kullanılan mifepristone arasında fark bulunmamıştır. Bu çalışma sonucu bize mifepristonun CYP1A, CYP3A, GST, katalaz ve glutatyon redüktaz enzim aktiviteleri üzerine akut etkisinin olmadığını göstermiştir. Mifepriston bu dozlarda ve bu muamele süresi içinde balıklarda antioksidan sistem ve ksenobiyotik metabolize eden enzim aktiviteleri üzerine toksik etkiye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
Mifepristone is a drug used in the treatment of optional medical abortion, Cushing's syndrome, and some types of tumors. It is widely used in some countries. For this reason, it is transported to aquatic environments via sewers. The effect of mifepristone on aquatic organisms is not known exactly. In this study, our aim was to determine the effect of mifepristone on CYP1A-associated 7-ethoxyresorufin O-deethylase (EROD), CYP3A-associated erythromycin N-demethylase (ERND), glutathione S-transferase (GST) and antioxidant enzyme activities, catalase (CAT) and glutathione reductase (GR) activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, 32 rainbow trout were divided into four groups as control, solvent control (DMSO), 100 ng/L treatment group, and 500 ng/L treatment group. Fish were treated with mifepristone at the indicated doses for 96 hours. Microsomes and cytosols were prepared from liver tissues. EROD and ERND activities were measured in microsomes. GST, CAT and GR activities were measured in cytosols. There was no difference between control and solvent control in enzyme activities and mifepristone used at two different doses. The results of this study showed that mifepristone has no acute effect on CYP1A, CYP3A, GST, catalase, and glutathione reductase enzyme activities. Mifepristone has no toxic effect on antioxidant system and xenobiotic metabolizing enzyme activities in fish at these doses and within this administration period.