Konya İli Selçuklu İlçesi koyunculuk işletmelerinin teknik ve ekonomik analizi
Technical and economic analysis of Konya province Selçuklu district sheep raising business
- Tez No: 765559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAHADIR ÇEVRİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma Konya ili Selçuklu ilçesinde yer alan koyunculuk işletmelerinin sosyo-ekonomik yapısını ve işletmelerin ekonomık sonuçlarını belirlemek ve yetiştiricilerin karşılaştıkları sorunların belirlemesı amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın ana materyalini 2021 yılında Selçuklu ilçesinde koyunculuk yapan 62 adet işletmeden anket yolu ile temin edilen veriler oluşturmuştur. Örnekleme metodu olarak rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre işletmelerde maliyeti oluşturan masraf unsurları arasında %46,1 ile yem en büyük paya sahip olurken, bunu %40,9 ile işçilik giderleri izlemiştir. İşletme büyüdükçe, sabit maliyetlerin toplam maliyetlere oranı azalmıştır. İşletmelerde koyun başına düşen satış gelirleri, üretim giderleri ve işletme brüt karları sırasıyla 1282 TL, 690 TL ve 592 TL olarak hesaplanmıştır. Çalışmada sonuç olarak Konya ilinde koyunculuk işletmelerinde maliyetlerin düşürülmesi, satış geliri ve kârın artması işletmelerin profesyonelleşmesi ve işletme ölçeklerini büyütmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the socio-economic structure of sheep farms in Konya province, Selcuklu district, and the economic results of the farms and to determine the problems of the breeders. The main material of the research was the data collected by questionnaire from 62 sheep breeding farms in Selçuklu district in 2021. The random sampling method was used as the sampling method. According to the results of the research, feed has the largest share in the cost elements that make up the costs in the farms with 46.1%, followed by labor costs with 40.9%. As the business grew, the share of fixed costs in total costs decreased. The sales revenue, production cost and gross operating profit per sheep in the enterprises were calculated as 1282 TL, 690 TL and 592 TL, respectively. As a result of the study, it is suggested that operating costs decreased, sales revenue and profit increased in Konya sheep farms, professionalization of farms and increase in farm sizes