Çorum Kargı yöresinde küçük ruminantlarda akciğer kıl kurtlarının yayılışı
The prevalence of lungworms on small ruminants in Çorum Kargi region
- Tez No: 765561
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ UMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma, bölge ekonomisinde önemli rol oynayan küçükbaş hayvanlarda akciğer kıl kurtlarının mevcut durumu ve güncel prevalans oranlarını saptamak amacıyla planlanmış ve bu amaçla canlı hayvanlarda dışkı bakısı ile kesimi yapılan hayvanlarda organ muayenesi yapılmıştır. Hayvan türüne göre etken parazitlerin durumu, yaş ve cinsiyet ilişkisi, dışkı ve organ muayenesine göre sonuçlar ayrı ayrı ortaya çıkarılmıştır. Bu şekilde bölge ve parazitlerle ilgili kapsamlı epidemiyolojik verilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Mart 2021 - Ağustos 2022 tarihleri arasında Kargı Belediye Mezbahasında, kesimi yapılan 260 koyun ve 280 keçiye ait akciğerler makroskobik olarak incelenmiş ve verminöz pnömoni bulguları gösteren 79 koyun ve 81 keçiye ait akciğer, akciğer kıl kurtları yönünden muayene edilmiştir. Akciğerlerin bir kısmı kesim sonrası hemen muayene edilmiş, bazıları ise daha sonra laboratuvarda muayene edilmek üzere dondurulmuştur. Rastlanan nematodlar %70 alkolde tespit edilmiş ve mikroskopta identifiye edilmiştir. Dışkı muayenesi için 20 farklı lokasyondan, 100 koyun ve 118 keçinin rektumundan toplanan dışkı örnekleri numune kaplarına konulmuş, etiketlenmiş ve laboratuvara getirilmiş ve laboratuvarda Baermann Wetzel yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular: Dışkı bakısına göre incelenen 100 koyunun, 4 değişik türde akciğer kıl kurdu (Dictyocaulus filaria, Protostrongylus spp., Cystocaulus ocreatus, Muellerius capillaris) ile enfekte olduğu görülmüş ve enfeksiyon oranı %45 olarak tespit edilmiştir. Dışkı bakısına göre incelenen 118 keçinin ise 3 değişik türde akciğer kıl kurdu (D. filaria, Protostrongylus spp., M. capillaris) ile enfekte olduğu görülmüş ve enfeksiyon oranı %65.2 olarak tespit edilmiştir. Nekropsi bulgularına göre, incelenen 81 keçiye ait akciğerden 31 (%38.3) tanesinin 2 farklı türle (D. filaria, Protostrongylus rufescens) enfekte olduğu tespit edilmiştir. Koyunlarda ise incelenen 79 akciğerden 49 (%62) tanesinin 3 farklı türle (D. filaria, P. rufescens, C. ocreatus) enfekte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the current status and prevalence rates of the lungworms in small ruminants, which play an essential role in the region's economy. For this purpose, the faecal examination in live animals and the lungs of slaughtered animals were performed. According to the animal species, the situation of the lungworms, the relationship between age and sex, and the results of the faeces and organ examinations were revealed separately. This way, it aims to show comprehensive epidemiological data about the region and parasites. Material and Method: Between March 2021 and August 2022, the lungs of 260 sheep and 280 goats slaughtered by going to Kargı Municipality Slaughterhouse once a week were examined macroscopically after slaughter, and the lungs of 79 sheep and 81 goats showing signs of verminous pneumonia were examined for lungworms. Some lungs were examined immediately after slaughter, and some were frozen for later laboratory examination. The nematodes encountered were fixed in 70% alcohol and identified under the light microscope. For stool examination, samples collected from the rectum of 100 sheep and 118 goats from 20 different locations were placed in sample containers, labelled and brought to the laboratory and examined by the Baermann Wetzel method. Results: It was observed that 100 sheep examined according to faecal examination were infected with four different species of lungworm (Dictyocaulus filaria, Protostrongylus spp., Cystocaulus ocreatus, Muellerius capillaris), and the infection rate was determined as 45%. According to the faecal examination, 118 goats were found to be infected with three different species of lungworm (D. filaria, Protostrongylus spp., M. capillaris), and the infection rate was 65.2%. According to necropsy findings, 31 (38.3%) of 81 goat lungs were infected with two different species (D. filaria, Protostrongylus rufescens). In sheep, 49 (62%) of the 79 lungs examined were found to be infected with three different species (D. filaria, P. rufescens, C. ocreatus).