Micropropagation of Calendula arvensis L. In Vitro and determination of the biologically active constitutes
Calendula arvensis L.'nin In Vitro mikroçoğaltımı ve biyolojik olarak aktif bileşenlerin belirlenmesi
- Tez No: 765567
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM GÜREL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NADHIM SALIM GHANIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Calendula arvensis bitki bölümleri arazide yetişen bitkilerin tepe noktaları, büyüme nodları doku kültürü teknolojisi kullanılarak hedef bitkiden üretmeyi içermektedir. Ayrıca büyüme düzenleyicileri olan 6-Benzylaminopurine (BA) ve kinetin (KIN)'nin farklı konsantrasyonlarda bitki büyümesine, hücre çoğalmasına etkileri ve farklı 2,4-D konsantrasyonlarında yapraklardan kallus elde edilmesini incelemektedir. Sterizilasyon için alkol ve sodyum hipoklorit (NaClO) ile testler yapılmıştır. Sonuç olarak, 230 dakika boyunca %70'lik etanol ve 20 dakika boyunca %10'luk NaClO kullanımı etkili bir sterilizasyon için uygun bulunmuştur. 8 hafta sonrasında 0,5 mg/L BA ile muamele edilmiş nodlardan büyüyen bitkilerin dal/bitki kısımlarındaki dal büyümesi 2.2 cm olarak en yüksek oranda ölçümlenmiştir. 0.5 mg/L BA ile muamele edilmiş MS ortamındaki doku kültürlerinden elde edilen bitkilerde 8 hafta sonra dal/bitki parçası sayısı 5.5 olmuştur. Hedef bitkilerden 0.5 mg/L içeren besiyerine nod ekimi sonrasında dal/bitki oranı 2.8 olmuştur. 0.2 mg/L KIN eklenmiş MS ortamına ekimi yapılan dokuların dal sayılarının dal/bitki oranı 4.4 olarak en yüksek 8 haftalık bitkilerde saptanmıştır. 2.0 mg/L KIN içeren besiyerinde büyütülen nodlarda 2 ay sonra en yüksek dallanma 4.7 oranı alınmıştır. Arazide yetişen bitkilerin yapraklarından 1.0 mg/L 2,4-D içeren besiyerinde büyütülen kallusların yaş ağırlığı 1.427'dir. En yüksek kallus yaş ağırlığı ise 30 gün sonra 1.5 mg/L 2,4-D içeren besiyerlerine yapraklardan elde edilen dokulardan 1.323 g olarak elde edilmiştir. Farklı seviyelerde brassino asit ilavesi sonrasında 0.05 mg/L olacak şekilde besiyerine eklenen brassino asit kallus büyümesine ve gelişmesinde etkili olmuştur, bu denemede 0.163 g kuru kallus ağırlığı elde edilmiştir. 2 mg/L brassino asit ile hazırlanan ortamda salisilik asit miktarının arttığı 45.1 ppm gözlemlenmiştir. Sonuçlar 2 mg/L brassino uyarıcı konsantrasyonuna sahip besi ortamlarında rutin miktarında artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This work involves the plant reproduction of Calendula arvensis using tissue culture technology outside the living body by plant parts, top and growing nodes in the field, and from the target plants. These experiments also study the impact of growth regulators BA and KIN with different concentrations on growth, duplication, and the creation of callus resulting from planting part of the leaves in media with different concentrations of 2, 4-D. The effectiveness of alcohol was tested with different sodium hypochlorite (NaClO) concentrations to sterilize plant parts. The results showed that the effectiveness of sterilization using ethanol at 70% concentration for 30 seconds with the use of NaClO at 10% concentration for 20 minutes was the best method of sterilization and growth. The branch upgrowth 2.2 cm branch/plant parts resulting from growing nodes in a field equipped with an 0.5 mg/L BA after 8 weeks was the highest rate. The number of branches 5.5 branch/ plant parts resulting branch end cultivation from the tissues plants on the medium MS equipped with 0.5 mg/L BA after 8 weeks was the highest. Planting of nodes was produced by tissue mothers in the medium of an 0.5 mg /L BA formed the highest number of 2.8 branches/plant part after two months. The number of branches 4.4 branch/plant part - branch end cultivation resulting from the planting of tissues on the medium MS equipped with 2.0 mg/L KIN after 8 weeks was the highest. Planting of nodes is produced by tissue mothers in the medium of a 2.0 mg/L KIN formed the highest number of branches 4.7 branches/plant part after two months. Planting part of the leaf is produced from growing plants in the field on a medium equipped with 1.0 mg/L 2,4-D and creating the highest wet weight of a callus 1.427 g after 4 weeks of planting. The highest wet weight of callus 1.323 g is gained by planting part of leaf consisting of tissues from mothers on a medium that is equipped with 1.5 mg/L 2,4-D, 30 days later planting. Addition of different levels of brassino acid had effect on the growth and multiplication of callus, as it gave the highest dry weight of callus at a concentration of 0.05 mg/L, which amounted to 0.163 g. The prepared medium with a concentration of 2 mg/L of brassino surpassed it in its salicylic content, which amounted to 45.1 ppm. The results showed that there was an increase in the amount of rutin when including the food medium with a concentration of 2 mg/L of brassino stimulant.