Amerikan beyaz kelebeği'nin bazı özellikleri ve iki parazitoitinin farklı sıcaklıklarda gelişiminin belirlenmesi
Some features of the fall webworm and the determining the development of two parasitotes at different temperatures
  1. Tez No: 765569
  2. Yazar: MUSTAFA SAİD BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amerikan beyaz kelebeği Hyphantria cunea Drury (Lepidoptera: Erebidae) polifag bir zararlı olup özellikle fındık alanlarında ciddi zararlar meydana getirmektedir. Bu çalışmada, 2020-2021 yıllarında Düzce ve Sakarya illerinden iki dölde H. cunea'nın yumurta ve larvaları toplanmıştır. H. cunea'nın biyolojik dönemleri izlenerek, alttür veya alttürleri morfolojik ve moleküler olarak belirlenmiştir. Ayrıca, H. cunea'nın iki önemli pupa parazitoiti Chouioia cunea Yang (Hymenoptera: Eulophidae) ve Psychophagus omnivoru (Walker) (Hymenoptera: Pteromalidae)'un farklı sıcaklıklarda (10, 15, 20, 25 ve 30 °C) gelişme süreleri, hayatta kalma ve yumurtlamaya etkisi ve farklı soğuklukta (6 ve 12°C) 15, 30 ve 45 gün aralıklı depolanma süreleri incelenmiştir. Çalışma sonunda Düzce ve Sakarya illerinde her iki dölde H. cunea'nın yalnızca siyah başlı larvalarının olduğu tespit edilmiştir. H. cunea'nın ergin dişiler 2020 yılın birinci dölünde ortalama 479,2±257,62, ikinci dölünde 500,5±268,89 yumurta bıraktığı, 2021 yılında ise ilk dölde 559,5±290,36 ve ikinci dölde 511,8±312,09 yumurta bıraktığı, yumurtaların açılma süreleri ilk yılda birinci dölde ortalama 8,3±1,02 gün, ikinci dölde 8,0±0,78 gün, ikinci yıl ilk dölünde 8,80±1,29, ikinci dölde ise 8,18±0,93 gün sürdüğü belirlenmiştir. Larvaların altı dönem geçirdiği ve larva ömrü toplamda ilk yıl birinci dölde ortalama 46,95±4,08 gün, ikinci dölde 50,45±3,55 gün, ikinci yıl ilk dölde 50,05±3,03 gün, ikinci dölünde 50,6±3,79 gün sürdüğü, pupaların açılma süreleri ilk yıl ilk dölde ortalama 11,07±0,83 gün, ikinci dölde 261,8±13,47 gün, ikinci yıl ilk dölde 10,87±0,96 gün, ikinci döl 250,60±44,05 gün sürdüğü belirlenmiştir. Chouioia cunea'nın en iyi gelişme süresi 25°C'de 23,16±0,03 gün, ortalama 167,1±56,38 ergin çıkışı ve erginlerin en fazla 21 gün yaşadığı, P. omnivorus'da ise en iyi gelişme süresi 25°C'de 20,10± 0,73 gün, ortalama 119,7± 20,69 ergin çıkışı ve erginlerin en fazla 24 gün yaşadığı belirlenmiştir. Depolanma süresinde tüm aralıkda bir gelişme olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fall webworm, Hyphantria cunea Drury (Lepidoptera: Erebidae) is a polyphagous pest and causes serious damage, especially in hazelnut fields. In this study, eggs and larvae of H. cunea were collected from two progeny from Düzce and Sakarya provinces in 2020-2021. By following the biological periods of H. cunea, subspecies or subspecies were determined morphologically and molecularly. In addition, was investigated that the development times, effect on survival and spawning of two leading pupal parasitoids of H. cunea, Chouioia cunea Yang (Hymenoptera: Eulophidae) and Psychophagus omnivorus (Walker) (Hymenoptera: Pteromalidae) at different temperatures (10, 15, 20, 25 and 30 °C) and storage times of 15, 30 and 45 days at different temperatures (6 and 12°C). At the end of the study, it was determined that only black-headed larvae of H. cunea were found in both progenies in Düzce and Sakarya provinces for two years. H. cunea female laids about 479,2±257,62 eggs in the first generation, and 500,5±268,89 eggs in the second generation in 2020 and 559,5±290,36 eggs in the first generation, and 511,8±312,09 eggs in the second generation in 2021. The egg stage is 8,30±1,02 days in the first generation, and 8,00±0,78 days in the second generation in 2020, and 8,80±1,29 days in the first generation, and 8,18±0,93 days in the second generation in 2021. H. cunea has six larval stages completed 46,95±4,08 days in the first generation, and 50,45±3,55 days in the second generation in 2020, and 50,05±3,03 days in the first generation, and 50,6±3,79 days in the second generation in 2021. The pupa stage is 11,07±0,83 days in the first generation, and 261,8±13,47 days in the second generation in 2020, and 10,87±0,96 days in the first generation, and 250,60±44,05 days in the second generation in 2021. The best development time of C. cunea is 23,16±0,03 days at 25°C, the from the egg to adult is 167,1±56,38, and the adult's life for a maximum of 21 days. On the other hand, P. omnivorus was determined that the best development period was 20,10± 0,73 days at 25°C, from the egg to adult was 119,7± 20,69, and the adult's life for a maximum of 24 days. In the storage experiments, it was determined that there was no improvement in all intervals.