a-Si:C:H'nın linear ve nonlinear optik özellikleri
- Tez No: 19532
- Danışmanlar: DR. AYLA GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Spear ve Lecomber'in 1975'de amorf silikon materyalini dopetmenin mümkün olduğu keşfinden sonra, amorf tetrahedral yarı iletkenlere olan ilgi daha da art maya başladı. Glow-discharge depozisyon tekniğinin laboratuvar ve endüstride kullanilabilmesiyle, bu materyalden yüksek kalitede ince filmler yapma imkani doğdu [1.5] Optoelektronik aletler, bistable interference filtreler ve entegre optik d evrelerin yapılmasında büyük bir potansiyele sahip tek ve çok katlı ice filmler üzerindeki ilgi de bu nedenle artmaktadır. a-Si:C:H materyalinin depozisyon parametrelerini değiştirerek istenilen lin ear ve nonlinear karakteristikler elde edilebildi. Buna nonlinear Fabry-Perot interference filtreler (NFPIF) örnek olarak verilebilir. ince filmlerin hazırlanması, depozisyon sistemi ve optik fokuslama tekniği birinci bölümde anlatildi. ikinci bölümde, kullanilan materyalin enerji band yapisî, kirilma indisi, kalinlik ve diğer ilgili optik özellikleri; son olarak da NFPIF'lerin yapıları, linear ve nonlinear transmisyon karakteristikleri üçüncü bölümde ele alindi.
Özet (Çeviri)
Amorphous tetrahedral semiconductors have been known for a long time, but interest in this class of materials has increased rapidly since the discovery of Spear and Lecomber in 1975 that amorphous hydrogenated silicon can be doped. [1.5]. The intimate link between fundamental research and technological per spectives has stimulated the worldwide efforts to understand the properties of amorphous hydrogenated silicon and its alloys since glow-discharge deposition became the technique for production of high-quality amorphous silicon both in the laboratory and on an industrial scale. In view of potential application, there is an increasing interest in single layers and multiple layer thin film interference filters for making optoelectronic devices such as integrated optical circuits, bistable interference filters (e.g. nonlinear Fabry-Perot interference filters). We have made some single layer and nonlinear Fabry-Perot interference filters using a-Si:G:H and its alloys. We saw that the material is very adaptable and one needs only to change the deposition parameters in order to get desired linear and nonlinear characteristics.We describe our deposition system, sample preparation and plasma moni toring system with a basic theory using Fresnel equations in chapter 1. Optical band gap, refractive index,thickness, and the other linear constants of hydrogenated amorphous silicon carbide varied depending on coating param eters (chapter 2). Nonlinear transmission characteristics of a-Si:C:H were seen in optically bistable nonlinear Fabry-Perot interference filters. The design of the filter and the basic theory for transmission and reflection in the cavity are explained in chapter 3.