Şehir atmosferinde mikroplastiklerin yaş çökelmesi ve kar yüzeyi kullanılarak kuru çökelmesinin incelenmesi
Wet deposition of microplastics in the city atmosphere and investigation of dry deposition of microplastics using snow surface
- Tez No: 765585
- Danışmanlar: PROF. DR. EFTADE EMİNE GAGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mikroplastikler 5 mm'den küçük plastik parçacıklar olarak tanımlanmakta ve özellikle son yıllarda dikkat çeken endişe verici atmosferik kirleticilerden biridir. Mikroplastikler kaynaklarının çeşitliliği ve bolluğu nedeniyle, atmosferik MP kirliliğinin boyutunun her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Boyutlarına bağlı olarak MP'ler insan vücuduna solunum yoluyla girebilmekte ve canlı yaşamını tehdit etmektedir. Özellikle fiber şekilli MP'ler düşük yoğunlukları nedeniyle atmosferde uzun mesafelere taşınabilmekte ve ıslak birikim ile atmosferden süpürülerek yeryüzüne inebilmektedir. Bugüne dek yapılan ile çalışmalar ıslak çökelmede MP'lerin varlığı kanıtlanmıştır. Öte yandan, bu konudaki çalışmalar yağış mekanizması ile MP varlığı arasındaki ilişkiyi anlamak için yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada, Eskişehir bölgesinde farklı MP kirletici kaynakları göz önünde bulundurularak belirlenen 11 farklı noktadan, belirli bir yüzey alanına sahip yüzey kar örnekleyicisi yardımıyla yüzey kar örnekleri toplanmıştır. 24 saat içerisinde toplanan numunelerden organik materyal giderimi yapılarak mikroplastiklerin izole edilmesinin ardından numuneler görsel analiz için stereomikroskop ve kimyasal analiz için Raman spektroskopisi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microplastics are defined as plastic particles smaller than 5 mm and are one of the atmospheric pollutants of particular concern in recent years. Due to the diversity and abundance of microplastics sources, the size of atmospheric MP pollution is increasing daily. Depending on their size, MPs can enter the human body through respiration and threaten life. Especially fiber-shaped MPs can be transported to long distances in the atmosphere due to their low densities and can descend to the earth by being swept from the atmosphere by wet deposition. Studies to date have proven the existence of MPs in wet deposition. On the other hand, studies on this subject are insufficient to understand the relationship between the precipitation mechanism and the presence of MP. In this study, surface snow samples were collected from 11 different points determined by considering different MP pollutant sources in Eskişehir region, by using surface snow sampler with a certain surface area. After isolating the microplastics by removing organic material from the samples collected within 24 hours, the samples were analyzed using stereomicroscopy for visual analysis and Raman spectroscopy for chemical analysis.