Şehir ve endüstri atmosferinde bulunan bazı kirleticilerin demirli malzemeler üzerindeki korozyon etkisi
  1. Tez No: 6583
  2. Yazar: İLYAS DEHRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
-69- ÖZBT çevre kirlenmesi çok eskiden beri söz konusu olmakla birlikte, esas olarak endüstrinin gelişmesi, yaygınlaşması ve yaşam standartlarının yükselmesiyle bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Bu sorun insan sağlığını önemli ölçüde tehdit ederken, canlı ve cansız sistemlerde neden olduğu ekonomik kayıplar da çok büyüktür. Kirliliklerin neden olduğu ekonomik kayıpların başında metal korozyonu gelmektedir. Kirlilikler korozyonu hızlandırıcı rol oynamaktadırlar. Atmosfere açık yapıtlar için, çeşitli nedenlerle yeterince korozif olan atmosfer, kirleticilerin etkisiyle daha da korozif hale gelmektedir, özellikle şehir ve endüstri atmosferinde yoğun olarak bulunan kükürtlü gazlar, azot oksitler, amonyak vb. gibi metal yüzeyinde yoğunlaşan nem tabakası içinde çözünerek korozif elektrolit çözeltisi oluşturmakta, böylece yapı malzemelerinin korozyonu hızlanarak kullanım ömürleri kısalmaktadır. Bu amaçla SCb ve HiS'in tek tek ve birlikte demir üzerindeki korozyon etkileri laboratuvar koşullarında analitik yöntemlerle araştırılmıştır. Korozif ortamlarda tutulan örneklerin yüzeyinde oludan korozyon ürünlerinde AAS ile Fe miktarı belirlenmiştir, Demirli malzemeler için yeterince korozif olan atmosfer, SOs ve Ha-S içermesi halinde daha da korozif olarak demir korozyonunu hızlandırmaktadır. Atmosferik korozyonda bağıl nemin de çok önemli bir faktör olduğu gösterilmiştir. normal koşullarda % 60-70 bağıl nemliliklerde korozif olduğu belirtilen atmosferin, EfeS gazı bulundurulan ortamlarda % 30 bağıl nemden itibaren korozif etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-70- SÜKKA2Y Although environmental pollution was noticed long time ago. It did not seem as a problem until the development and spreading of industrial establishments took place and the standart of living has risen to it's present state. This problem while it is affecting the health of modern society, it is also causing great economic loses is due to the corrosion of metals because of pollutants increase the corrosion rate of metals. The atmosphere which is quite corrosive to all metallic conctruction exposed it, becomes even more corrosive when pollutants are peresent and the like which are present in urban and industrial amounts, dissolve in the water film on the surface of metals procuding a corrosive electrolyte and thus reduce the life of metals and metallic conctruction by increasing their corrosion rate. For this reason, the effects of SO*, and corrosion of iron individually and when present together, have been investigated by analytical methods laboratory conditions. The amount of iron in the corrosion products formed on the surface of samples held in corrosive medium, determined by atomic adsorbtion. The atmosphere which is suficiently corrosion for iron and it's allays, becomes much more corrosive when it contains SCfe, and H-S. It has been shows that the relative humidity also plays an important role in atmospheric corrosion of metals. Under normal conditions, the atmosphere is corrosive when the relative humidity is 60-70 %; but when it contains fia:S it becomes corrosive at 30 % relative humidity.