HIV/AIDS ile yaşayan bireylerin maruz kaldığı sosyal engellenmeyi azaltıcı bir girişim: HIV/AIDS'e yönelik mesleki eğitim programının İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan öğrencilerin tutumlarına etkisi
An initiative to minimize the social restriction exposed by individuals living with HIV/AIDS: The impact of the vocational education program for HIV/AIDS on the attitudes of students in the Faculty of Sports Sciences at Istanbul University, Cerrahpaşa Faculty
  1. Tez No: 765590
  2. Yazar: OGÜN ŞAHİN KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE RESA AYDIN, DOÇ. DR. BANU ATAMAN YANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi'nde eğitim alan üçüncü sınıf spor yönetimi ve antrenörlük bölümü öğrencilerine uygulanan HIV/AIDS konusundaki mesleki eğitim programının bu öğrencilerin HIV/AIDS ile yaşayanlara yönelik mevcut tutumlarındaki etkiyi incelemek amacıyla tek gruplu kontrol grubu içermeyen ön ve son test modeli kapsamında tasarlanmış bir müdahale çalışmasıdır. Pandemi nedeniyle üniversitelerde eğitime ara verildiğinden araştırma tasarımında bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu nedenle başlangıçta tasarlanandan daha az öğrenciyle yüzyüze olmayan uzaktan eğitim ve ölçek uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Ön test kapsamında uygulanan AIDS Tutum Ölçeği (ATÖ)'den ve alt boyutlarından 42 puan ve üzeri puan alan ve mesleki eğitim programı ile son test uygulamasını kabul eden 24 katılımcı ile süreç gerçekleştirilmiştir. Bu katılımcılarla 30'ar dakikadan oluşan üç oturum online mesleki eğitim gerçekleştirilmiştir. Eğitim aşamasının tamamlanmasından sonra bu katılımcılarla yeniden son test uygulaması için AIDS Tutum Ölçeği (ATÖ) yapılmıştır. Veri analizinde SPSS 25 programı yapılmış olup örneklemin 30'un altında olması nedeniyle parametrik olmayan analiz testleri kullanılmıştır. İki bağımsız grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve iki bağımlı grubun karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is an interventional study designed within the scope of the preliminary and final testing model, single-group which does not include a control group, for the purpose of examining the impact of the vocational education program on HIV/AIDS applied to third-year Sports Management and Coaching Department students studying at Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Sports Sciences. Since the education has been suspended in universities due to the COVİD 19 pandemic, some changes have been made to the research design. For this reason, distance learning and questionnaires were carried out with fewer students than originally intended. The process was carried out with 24 participants who scored 42 points or higher from the AIDS Attitude Scale (ASS) and its subscales applied within the scope of the preliminary test and accepted the vocational education program and the final test. Three online vocational education sessions, consisting of 30 minutes, were held with these participants. After the completion of the educational phase, the AIDS Attitude Scale (ASS) was performed for the final test with these participants. Data analysis was performed with SPSS 25 program, and non-parametric analysis tests were used because the sample was below 30. Mann Whitney U test was used to compare two independent groups and Wilcoxon Marked Rows test was used to compare two dependent groups.