Türkiye'de HIV/AIDS(PLWHA) ile yaşayan kişilerde medical outcomes study HIV health survey (MOS-HIV) Türkçe versiyonunun güvenilirliği ve geçerliliğinin araştırılması
Investigation of validity and reliability of MOS-HIV quality of life scale in turkish society
- Tez No: 912345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KARACAER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: HIV ile yaşayan birey (HİYB)'lerin yaşamları boyunca fiziksel sağlıklarının kötüleşmesi ve psikolojik strese maruz kalma olasılıkları yüksektir. Bu bireylerin yaşam kalitesi ile ilgili değerlendirmelerinin düzenli bir şekilde yapılması takip ve tedavilerinde kolaylık sağlayacaktır. Tıbbi Sonuç Çalışması (Medical Outcome Study- MOS)-HIV ölçeği HIV ve AIDS hastalarında SİYK ölçümü amacıyla yapılan, iyi psikometrik özelliklere sahip, kapsamlı bir ölçektir. Ölçeğin ülkemizde daha önce bu amaçla kullanımı olmamıştır. Bu çalışma ile MOS-HIV ölçeğinin Türkçe versiyonunun geçerliliğini ve güvenilirliği değerlendirerek, ülkemizdeki HİYB'ler için kullanıma hazır hale getirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya 31.05.2022-31.06.2024 tarihleri arasında hastanemiz enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji kliniği tarafından takipli, 18 yaş ve üzerinde olan HIV ile enfekte 175 katılımcı dahil edilmiştir. Ölçeğin geçerlilik analizlerinde yapı geçerliliği ve bir referansa göre geçerlilik analizlerinden yararlanılmıştır. Oluşan faktörlerin güvenirliği için cronbach alfa katsayısına bakılmıştır. Ayrıca güvenilirlik analizleri kapsamında test-tekrar test yöntemi kullanılmıştır. Sayımla belirtilen veriler frekans dağılımı ve yüzdeler, ölçümle belirlenen verilerin normal dağılıma uyan veriler ortalama + standart sapma (SD), normal dağılıma uymayan veriler ise ortanca (minimum-maksimum) şeklinde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: People living with HIV (PLWH) are likely to experience deterioration in their physical health and psychological stress throughout their lives. Regular evaluations of the quality of life of these individuals will facilitate their follow-up and treatment. The Medical Outcome Study (MOS)-HIV scale is a comprehensive scale with good psychometric properties that was designed to measure HRQOL in HIV and AIDS patients. The scale has not been used for this purpose in our country before. This study aimed to evaluate the reliability and validity of the Turkish version of the MOS-HIV scale and to make it ready for use for HIV in our country. Materials and Methods: This prospective study included 175 HIV-infected participants aged 18 years and over who were followed up by our hospital's infectious diseases and clinical microbiology clinic between 31.05.2022 and 31.06.2024. In the validity analyzes of the scale, construct validity and validity according to a reference were used. Cronbach's alpha coefficient was examined for the reliability of the formed factors. In addition, the test-retest method was used within the scope of reliability analyzes. Data specified by counting are expressed as frequency distribution and percentages, data determined by measurement that conform to normal distribution are expressed as mean + standard deviation (SD), and data that do not conform to normal distribution are expressed as median (minimum-maximum).