Antimicrobial activity of various plant extracts against bacterial pathogens isolated from urinary tract infection patients
İdrar yolu enfeksiyonu hastalarından izole edilen bakteriyel patojenlere karşı çeşitli bitki ekstraktlarının antimikrobiyal aktivitesi
  1. Tez No: 765613
  2. Yazar: KIFAH BURHAN FARIS SHAHIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİA IBRAHİM SALAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Kerkük'teki Azadi Hastanesi laboratuvarlarında yapıldığı gibi, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan bazı bakteri türlerinin izole edilmesi ve teşhisi ile sarımsak ve zencefil bitkilerinin meyvelerinin su ve alkollü ekstraktlarının etkisinin test edilmesini içermektedir. 18.11.2021-03.10.2022 dönemi için hastane, (15-60) yaşındaki erkek ve kadınları (%70) kadın ve (%30) erkek olmak üzere içermektedir. besiyeri üzerindeki örnekler: Blood agar, MacConkey agar ve Mannitol Salt agar, ekim yapıldığında (%75) bakteri üremesi (%75), gram boya için iki tür negatif üreme (%73.3) verdiğinden 150 adet örnek vermiştir. Gram boya için pozitif (%26,7), diğer 50 örnekte ise herhangi bir bakteri üremesi olmadı. Kadınlarda (%70) erkeklerde (%30) daha yüksektir. En yüksek enfeksiyon oranı yaş grubunda kaydedilmiştir (15-30) yıl her iki cinsiyette. Ayrıca, hamile evli kadınlar arasında idrar yolu enfeksiyonu insidansı diğerlerinden daha fazla artmıştır. Analitik Profil İndeksi 20E sistemi kullanılarak fenotipik özellikleri, biyokimyasal testleri ve tanılarına göre bakteriyel izolatlar izole edildi ve teşhis edildi ve aşağıdaki tipler ortaya çıktı: E. coli 45 izolatı (%30), K. pneumonia 25 izolat (%16,7), S.aureus 40 izolat (%26,6), P.aeruginosa 15 izolat (%10), P. mirabilis 25 izolat (%16,7). Penisilin, Nalidiksik asit, amoksisilin - klavulanik asit, Klindamisin, Ceftriaxone, Cefixime Trimetoprim, Nitrofurantion, Ciprofloxacin, Amikacin ve tablet yöntemini içeren farklı gruplara ait on antibiyotik, izole edilen bakteri türleri üzerindeki etkileri açısından test edildi. izolatlar farklı direnç modelleri gösterdiğinden kullanılmıştır. Sarımsak ve zencefil bitkisi ekstraktlarının su ve alkoldeki etkinliği de (%25), (%50) ve (%100) konsantrasyonlarında ve izole edilmiş bakteri üzerinde test edilmiştir. Sarımsak için %100 alkol konsantrasyonunda K pneumonia ve P. aeruginosa gibi türler 22 mm'lik bir yüzde ile en yüksek duyarlılığa sahipti. Zencefil bitkisi için S aureus bakterileri %100 alkol konsantrasyonunda 20 mm yüzde ile en yüksek hassasiyeti göstermiştir. Buradan alkollü ekstrenin her iki bitkinin sulu ekstresinden daha verimli olduğu ve bakteri izolatları üzerinde %100 konsantrasyonunun en etkili konsantrasyon olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
This study included isolating and diagnosing some bacterial species that cause urinary tract infections and testing the effect of water and alcoholic extracts of the fruits of garlic and ginger plants, as this study was conducted in the laboratories of Azadi Hospital in Kirkuk. The hospital, for the period from 1/11/2021 to 10/3/2022, included males and females aged (15-60) years, with a percentage of ((70%) females and (30%) males. After sampling the samples on the media: Blood agar, MacConkey agar and Mannitol Salt agar gave (150) samples of them bacterial growth when planted at a rate of (75%), as it gave two types of growth negative for gram dye (73.3%) and positive for gram dye (26.7%), while the other 50 samples did not give any bacterial growth. It is higher among females (70%) while males (30%). The highest rate of infection was recorded in the age group (15-30) years in both sexes. Also, the incidence of urinary tract infections increased among pregnant married women more than others. Bacterial isolates were isolated and diagnosed based on their phenotypic characteristics, biochemical tests and diagnosis using Analytical Profile Index 20E system, and the following types appeared: E. coli 45 isolates (30%), K. pneumonia 25 isolates (16.7%), S.aureus 40 isolates (26.6%), P.aeruginosa 15 isolates (10%), P. mirabilis 25 isolates (16.7%). Ten antibiotics belonging to different groups were tested in the extent of their effect on the isolated bacterial species, and they included Penicillin, Nalidixic acid, amoxicillin - clavulanic acid, Clindamycin, Ceftriaxone, Cefixime Trimethoprim, Nitrofurantion, Ciprofloxacin, Amikacin, and the tablets method was used, as the isolates showed different patterns of resistanceThe efficacy of extracts of garlic and ginger plants, in water and alcohol, was also tested at the concentrations (25%), (50%) and (100%) and on the isolated bacterial species, as K pneumonia and P. aeruginosa had the highest sensitivity with a percentage of 22 mm at the alcohol concentration of 100% for garlic. For the ginger plant, S aureus bacteria showed the highest sensitivity with a percentage of 20 mm at the alcohol concentration of 100%. From this it is clear that the alcoholic extract is more efficient than the aqueous extract of both plants, and the concentration of 100% was the most effective concentration on the bacterial isolates.