Topraktan izole edilen bir actinomycete türünün antibiyotik üretim faaliyeti üzerine bir araştırma
- Tez No: 7763
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada çeşitli toprak örneklerinden 75 actinomycete kül türü izole edilmiştir. Topraklardan izole edilen kültürler arasında antimikrobiyal etkiye sahip 5 kültür saptanmıştır. Antimikro“biyal etkiye sahip kültürler arasından izolat 4» nite lik ve nicelik yönünden en olumlu olarak seçilmiştir. İzolat 4. besiyeri B'de büyütülmüş ve onun antimikrobiyal mad desi (maddeleri) ekstraksiyon işlemleri ile elde edilmiştir. ABSTRACT 75 actinomycetes were isolated from various soil samples in this study. 5 antibiotic producing cultures were found among the cultures which were isolated. Isolate 4« was found ”bast from the point of quality and quantity among the cultures which have antimicrobial activity. Isolate 4» was grown in the medium B by extraction processes.
Özet (Çeviri)