Nocturnal penile tumescence monitoring in erectile male
Erişkin erkeklerde gece ereksiyonlarının izlenmesi
- Tez No: 76562
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖZCAN GÜLÇÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada uykunun REM ve REM olmıyan evrelerindeki sempatik ve parasempatik sinir aktivitelerine bağlı penis ereksiyonunun gece boyunca aktivitesinin algılanmasında kullanılmak üzere özel bir enstrümantasyon sistemi (Penis Tümesens Monitörü, PTM) geliştirilmiş ve gerçekleştirilmiştir. Sistem invaziv değildir ve özel olarak yapılmış tümüsens duyargası, 12-bitlik örnekselden sayısala çevirici ile donatılmış kişisel bilgisayar ve uygun yazılımdan oluşmaktadır. Cihaz ereksiyonlann oluştuğu anları ve tümüsenslerini algılayıp izlemekte ve seksüel problemlere yol açan psikilojik ve metabolik faktörlerle ilgili değerli ipuçları vermektedir. PTM'nin performansı bir üniversite hastanesinin uyku laboratuvannda elliden fazla denek üzerinde test edildi. Ayrıca ticari olarak piyasaya sunulan yeni bir cihazla karşılaştırıldı. PTM'nin erkek seksüel problemlerinin teşhisinde, tedavisinde ve seks suçla-rıyla ilgili adli soruşturmalarda yararlı olabilme potansiyelinin bulunduğu gösterildi. Psiko-sosyal etkilerin ve stresin önemini incelemek amacıyla bir anket düzenlendi ve riskli grup olarak nitelenen 45 yaş üstü erkeklerle ve kliniğe müracaat eden hastalar arasındaki ilişkiler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
An instrumentation system called Penile Tumescence Monitor (PTM) has been developed for monitoring and studying nocturnal penile tumescence, related to the sympathetica! and parasympathetical nerve activities in the REM and non-REM phases. The system is non-invasive and consists of a specially constructed resistive tumescence sensor, a PC equipped with a 12-bit A/D converter board and appropriate software. It can detect and monitor the occurrences and the tumescence of erections and gives valuable clues concerning the psychological and/or metabolic factors that can lead to sexual problems. The PTM has been designed to be both biologically and electrically well within safety limits. There is no hazard of electrical shock or chemical contamination. The performance of the PTM has been tested in a sleep laboratory in a university hospital on over 50 different subjects. Its performance has also been compared to a recent commercially available instrument. The PTM has been shown to have a good potential for being a useful tool in the diagnosis and treatment of male sexual problems and in criminal investigations related to sexual offenses. To study the importance of psycho-social effects and stress on the male sexual problems, a survey was also conducted on males over 45 years of age, accepted as a risk group and the patients of the sleep laboratory.