Evaluation of bod analyses and different bod methods in the case of landfill leachate
Çöp sızıntı sularına boi analizlerinin ve boi metotlarının incelenmesi
- Tez No: 76563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Son yıllarda nüfusun artmasıyla, katı atık üretimi de artmıştır. Tüm dünyada düzenli depolama metodu, katı atıkların bertarafi için en ekonomik ve çevresel açıdan kabul edilebilen metoddur. Ancak düzenli depolama sırasında oluşan çöp sızıntı sulan en önemli problemlerden biridir. Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı (BOİ) en fazla kullanılan organik kirlilik parametresidir. BOİ ölçümünde iki ana metod kullanılır: Seyrelme Metodu ve Manometrik Metod. İki metodun avantajları ve dezavantajları vardır ve aynı şartlar sağlansa bile iki metodun farklı sonuçlar gösterdikleri gözlenmiştir. Bu çalışmada, çöp sızıntı sularında bu iki metod kullanılmıştır ve farklı mikroorganizma ve seyrelme koşullarında metodlann farklılıkları karşılaştınlmıştır. Ayrıca, yüksek klorür ve azot konsantrasyonlarının bu metodlara inhibitor etkileri çöp sızıntı suyu kullanılarak incelenmiştir. Çöp sızıntı sulan, düzenli depolama alanlarında toplanan bileşiklerin çözünmesiyle oluşur. BOİ metodu çok sayıda sınırlandıncı faktörden etkilenir ve yüksek amonyak, klorür, ağır metal, ve tehlikeli madde içeren çöp sızıntı sularının değişken karakterleri BOİ ölçümünü zorlaştırmaktadır. Yüksek miktarda kontamine olmuş çöp sızıntı sularının BOİ testindeki mikroorganizmalara toksik etkileri incelenmiştir. Çalışmada, manometrik metodun seyrelme metoduna göre inhibitörlere daha hassas olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar BOİ,değeri belli olan standart glükoz-glutamik asit kontrolleriyle karşılaştırılmış ve her iki metodun uygulanması halinde elde edilen verilerden reaksiyon hız katsayılan belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years the generation of solid wastes increased as population increased. For the disposal of solid wastes, landfills are the most economical and environmentally acceptable method throughout the world. However, one of the most important aspects of concern during landfilling of solid wastes is the generation of leachates. Biochemical Oxygen Demand is the most widely used parameter to define organic pollution. BOD measurement can be carried out by two major methods: The dilution method and the manometric method. These methods have both advantages and disadvantages and they show different results although the same conditions are applied to the sample. In this thesis these two methods were used and compared to each other under various seeding and dilution conditions. Besides, the inhibitory effects of high chloride and nitrogen concentrations on both BOD methods were investigated in the case of leachate. Leachates contain a variety of chemical constituents generated from the solubilization of the compounds collected in the landfill. BOD test has a number of limitations and the measurement of BOD is not easy due to the variable characteristics of leachate such as high ammonia, chloride concentrations, heavy metals and hazardous substances. The toxic effects of the highly contaminated leachate sample to the bacteria in BOD test were investigated. In the study, the manometric method was found to be more sensitive to the inhibitors than the dilution method. The results were compared with a standard glucose-glutamic acid solution of known BOD5 and reaction rate constants were assessed for both methods.