Spor yöneticisi adaylarının gelecek zaman algılarının boş zaman yönetimine etkisi
The effect of future time perceptions of sports manager candidates on leisure management
- Tez No: 765621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KURTİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, spor yöneticisi adaylarının gelecek zaman algılarının boş zaman yönetimine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 akademik yılında Ankara'daki devlet üniversitelerinin Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölümünde öğrenim gören 383 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde; Kişisel Bilgi Formu, Boş Zaman Yönetimi ve Gelecek Zaman Algısı ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programından faydalanılırken testlerden t-testi, ANOVA, Tukey, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analizlerin sonucunda katılımcıların boş zaman yönetimi ölçeğinden elde ettikleri puanlar; cinsiyet, sınıf, akademik başarı, aylık gelir ve aile eğitim düzeylerine göre istatistiki farklılık göstermektedir. Gelecek zaman algısı ölçeğinden elde ettikleri puanlar; cinsiyet, akademik başarı, aylık gelir ve aile eğitim düzeylerine göre istatistiki olarak farklılaşmaktadır. Pearson korelasyon analizi sonucunda her iki ölçeğin bazı alt boyutlarında düzeyleri farklı olmakla birlikte istatistiki ilişki olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise gelecek zaman algısının boş zaman yönetimini açıklamada etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak: spor yöneticisi adaylarının gelecek zaman algıları ile boş zaman yönetimleri arasında pozitif yönde etki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of sports manager candidates on their future time perceptions. The study group of the research consists of 383 students studying in the Sports Management Department of the Faculty of Sports Sciences of state universities in Ankara in the 2020-2021 academic year. In the data collection process; Personal Information Form, Leisure Time Management and Future Time Perception scales were used. While the SPSS package program was used in the analysis of the data obtained, t-test, ANOVA, Tukey, pearson correlation analysis and regression analysis were used from the tests. As a result of the analysis, the scores obtained by the participants from the leisure orientation scale; There are statistical differences according to gender, class, academic achievement, monthly income and father's education level. The scores they obtained from the future time perception scale; differs statistically according to gender, academic achievement, monthly income and father's education level. As a result of Pearson correlation analysis, it was determined that there was a statistical relationship, although the levels were different in some sub-dimensions of both scales. As a result of the regression analysis, it was determined that the perception of future time is effective in explaining the leisure time management. As a result: there is a positive effect between the future time perceptions of the sports manager candidates and their leisure management.