Effects of the big five, Machiavellianism, and Narcissism onpersonnel selection methods and leader preferences
Büyük beşli kişilik özellikleri ile Makyavelizm ve Narsisizmin personel seçim süreçleri ve lider tercihlerine etkisi
  1. Tez No: 765620
  2. Yazar: FATMANUR ESMA ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÖNCÜ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mevcut araştırmalar, Beş Büyük kişilik özelliğinin, Makyavelizm ve narsisizmin altı farklı personel seçim yöntemi (özgeçmiş, görüşme, kişilik testi, genel bilişsel yetenek testi, referans mektubu, bir iş örneğindeki performans) tercihleri ve dört farklı liderlik stili (Dönüşümcü liderlik, Babacan liderlik, İlişki Odaklı liderlik ve Görev Odaklı liderlik) tercihleri üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Çalışma 1'de Türkiye'nin farklı bölgelerinde okuyan 460 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. Çalışma 2'de, Türkiye'de çalışan 479 yetişkinden veri toplanmıştır. Sonuçlar SPSS programında korelasyon analizi yapılarak hesaplanmıştır. Bulgular, sorumluluk puanı yüksek olan öğrencilerin personel seçim sistemlerinde bilişsel yetenek testi yöntemini tercih ettiklerini göstermiştir. Benzer şekilde nevrotiklik ve Makyavelizm puanları yüksek olan öğrenciler bilişsel ve iş yeteneği test yöntemlerini tercih etmişlerdir. Ayrıca nevrotiklik puanı yüksek çalışan yetişkinler mülakat ve referans mektubu yöntemlerini tercih etmişlerdir. Ayrıca,“bana benzer”etkisi, varsayıldığı gibi, öğrenci örnekleminde kısmen destek bulurken; çalışan yetişkin örnekleminde tam olarak desteklenmiştir. Diğer bir deyişle, katılımcılar kendilerine benzeyen liderleri/yöneticileri tercih etmişlerdir. Uyumluluk puanları yüksek olan öğrenciler babacan liderlik stilini tercih etmişlerdir. Ayrıca Makyavelizm puanları yüksek olan öğrenciler görev-odaklı liderlik stilini tercih etmişlerdir. Aynı şekilde dışadönüklük, deneyime açıklık ve sorumluluk puanları yüksek olan çalışan yetişkinler dönüşümcü liderlik stilini tercih etmişlerdir. Narsisizm puanı yüksek çalışan yetişkinler, dönüşümcü ve görev-odaklı liderlik tarzlarını tercih etmişlerdir. Benzer şekilde, uyumluluk konusunda yüksek puan alan çalışan yetişkinler, ilişki-odaklı liderlik stilini tercih etmişlerdir. Bulgular, gelecekteki araştırmalar için önerilerle birlikte teorik katkıları ve pratik çıkarımları ile ilgili olarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Current research focuses on the effects of the Big Five personality traits, Machiavellianism, and narcissism on preferences for six different personnel selection methods (resume, interview, personality test, general cognitive ability test, reference letter, performance in a job sample) and preferences for four different leadership styles (i.e., Transformational leadership, Paternalistic leadership, Relationship-Oriented leadership, and Task-Oriented leadership) In Study 1, data were collected from 460 university students studying in different parts of Turkey. In Study 2, data were collected from 479 working adults in Turkey. The results were calculated by performing correlation analysis in the SPSS program. The findings showed that students with higher conscientiousness scores preferred the cognitive ability test method in their personnel selection system. Similarly, students with higher neuroticism and Machiavellianism scores preferred cognitive and work ability test methods. In addition, working adults with a high neuroticism score preferred interview and reference letters methods. Moreover, the“similar to me”effect, as assumed, finds partial support in the student sample; and it was fully supported among the working adult sample. In other words, the participants preferred leaders/managers lwho are similar to themselves. Students with high agreeableness scores preferred PL style. In addition, students who scored high on the Machiavellianism preferred the T-O leadership style. Likewise, working adults who scored high on extraversion, openness to experience, and conscientiousness scores preferred TL style. Working adults with high narcissism scores preferred TL and T-O leadership styles. Similarly, working adults with a high score on the agreeableness preferred the R-O leadership style. The findings are discussed in relation to their theoretical contributions and practical implications, along with recommendations for future research.