Studies on environmental degradation and population changes in the eastern Black Sea Region of Turkey
Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde çevresel bozulma ve nüfus değişiklikleri üzerine çalışmalar
- Tez No: 76564
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu tez, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki çevresel bozulma ve nüfus değişimleri üzerine çalışmaları içermektedir. Bölge'de yaşanılan çevresel bozulmanın genel görünümü, arazi kullanımı, toprak kayıpları ve toprak kirliliği, su ve hava kirliliği konularında geçmişteki trendlerin verilmesi ile aktarılmaktadır. Bölge nüfusunun geçmişteki trendlerinin anlaşılması için, 1970-1990 aralığında nüfus hareketlen verilmektedir. Tez, çevresel bozulma ile nüfustaki değişiklikler arasındaki ilişkiyi sorgulamak amacıyla, bu iki olguya ait geçmişteki trendleri ortaya koymakta ve analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis covers the studies on environmental degradation and population changes in the Eastern Black Sea Region. The past trends in land use, soil loss, soil pollution, water and air pollution will be discussed to give the panorama of environmental degradation in the Region. Population movements from 1970s to 1990s will be given to understand the past trends in the Region's population. The thesis will trace and analyze the past trends in environmental degradation and population changes in order to answer the main question of what are the relationships between these two phenomena.