Olağanüstü kazandırıcı zamanaşımından kaynaklanan tescil davasında yargılama usulü
Proceeding in a registration case resulting from extraordinary acquisitive prescription
  1. Tez No: 765644
  2. Yazar: ÖMER YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılmaya elverişli bir taşınmaza kanunun aradığı şartlarda zilyet olan kimse, ilgili taşınmazın adına tescilini hâkimden talep edebilir. Bu çalışmada; tescil davasında, kazandırıcı zamanaşımı yoluyla taşınmaz mülkiyeti iktisap edebilmek için kanunun aradığı şartlar ve bu şartların yerine getirilip getirilmediğinin usul kuralları çerçevesinde mahkemece nasıl tespit edileceği hususları, akademik çalışmalar ve yargı kararları ışığı altında incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümümde; Türk Medeni Kanunu hükümleri uyarınca taşınmaz mülkiyetinin kazanılması hususu açıklanmış, daha sonra TMK m.713 hükmünde öngörülen taşınmaza ve zilyetliğe ilişkin şartlar incelenmiş, kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılabilecek ve kazanılamayacak taşınmazlar kanun hükümleri ve diğer akademik çalışmalara atıf yapılmak suretiyle açıklanmış, zilyetliğin tanımı ve türlerinden bahsedildikten sonra, kazandırıcı zamanaşımı ile mülkiyet iktisabı için gerekli olan zilyetliğin nasıl olması gerektiği izah edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; medeni yargılamada tescil davası görülürken riayet edilmesi gereken medeni usul hukukuna hâkim olan ilkelerden bahsedilmiş, kanun koyucunun aradığı maddi hukuka ilişkin şartların yargılama esnasında nasıl değerlendirilmesi gerektiği, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu hükümleri ışığı altında tartışılmıştır. Bununla birlikte, kazandırıcı zamanaşımından kaynaklanan tescil davasında; görevli ve yetkili mahkeme, tescil davasının tarafları, tescil davasının hukuki niteliği ve konusu, tescil davasında ispat, tescile itiraz davası, hüküm ve kanun yolları, 6100 sayılı HMK kuralları ve Yargıtay'ın uygulamalarına da değinilmek suretiyle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
A person who has the possession of an immovable property suitable for acquisition with acquisitive prescription under the conditions required by law, may request the registration of the relevant immovable under their name from the judge. In this study, the issues of the conditions required by the law to acquire immovable property through acquisitive prescription in a registration case, and how the court will determine whether these conditions were fulfilled within the framework of procedural rules were examined in light of academic studies and jurisdictional decisions. In the first part of the study; the issue of acquiring immovable property in accordance with the provisions of the Turkish Civil Code is explained, and then the conditions regarding the immovable and possession stipulated in article 713 of the TMK are examined, the immovables that can or cannot be acquired with acquisitive prescription are explained by referring to the provisions of the code and other academic studies, and after the definition and types of possession are mentioned, it is explained how the possession required for the acquisition of property with acquisitive prescription should be. And in the second part of the study; the principles governing the law of civil procedure that must be observed while the registration case in the civil proceedings are mentioned, and how the conditions related to the substantive law required by the legislator should be evaluated during the trial are discussed in light of Provisions of the Code of Civil Procedure No. 6100. In addition, the competent court, the parties of the registration case, the legal nature and subject of the registration case, the proof in the registration case, the registration objection case, the provisions and legal remedies in a registration case resulting from extraordinary acquisitive prescription are explained by referring to the Code of Civil Procedure rules no. 6100 and also the practices of the Supreme Court.