The Impact of the proposed trade ban of the basel convention on the trade of scrap metals on Turkish iron and steel industry
Basel sözleşmesinin hurda metal ticareti üzerine önerilen yasağın Türk demir çelik sanayi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 76566
  2. Yazar: BAHMAN FARROKHNİA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Tehlikeli atıkların sınırlar ötesi taşınımına ilişkin Bazel Sözleşmesinde önerilen bir karara göre, tehlikeli atıkların bertaraf ve gerikazanım amacı ile, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere ihracatını yasaklamaktadır. Halen onay bekleyen sözkonusu ticaret yasağının etkisi, Bazel Sözleşmesinin birçok metal hurdasını tehlikeli atık kategorisine sokması ile dünya metal hurda ticaretindeki esasları değiştirmektedir. Demir ve çelik hurdaları yasak kapsamına girmemekle beraber, yasak atık seçiminde gösterilen titizlik, gelecekte demir ve çelik hurdalarını'da yasak kapsamına alınma olasılığını göstermektedir. Gelecekte Demir çelik hurda ticaretine uygulanacak olan olası bir ticaret yasağı büyük bir demir çelik hurda ithalatçısı olan Türk demir çelik sanayisini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu çalışmanın amacı, Türk demir çelik sanayisinin ithal hurdaya ne kadar bağımlı olduğu bulmak, ve gelecekteki olası bir ticaret yasağının bu sanayi üzerindeki olumsuz etkilerini önceden belirleyerek, teknoloji değişikliği ve yeni hammadde kullanımı gibi alabileceği korunmacı tedbirler üzerinde tartışılarak çözümler üretmektir.
Özet (Çeviri)
There is a proposal in the Basel Convention that impose ban on the export of hazardous waste for disposal and recycling or reuse from developed countries to developing countries. Although, the said trade ban is still waiting for ratification its outcome has already started to change the basis of international trade in most scrap metals which are classified as hazardous waste by the Convention. Although iron and steel scrap are not included in the list of hazardous waste, but the trend seems to ban the trade on any retrievable waste in future. Turkish iron and steel industry as a big importer of iron and steel scrap will be negatively affected by the outcome of the future trade ban. This study aims to find the extent of the dependency of Turkish iron and steel Industry on the imported scrap and to foresee the adverse effects that the trade ban of such materials would have on the industry. In addition, by analysing the structure of the sector, a strategic assessment will be investigated and some protective measures such as the change in the production technology and the use of new raw materials will be suggested to lessen the negative impact of the ban.