Simulation of policy alternatives to prevent soil erosion and deforestation in Turkey
Türkiye'deki toprak erozyonu ve ağaçsızlaşma problemleri ile ilgili politika alternatifleri benzetim modeli
  1. Tez No: 76567
  2. Yazar: YEŞİM TOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın başlıca amacı, Türkiye'deki tarım, mera ve orman alanlarındaki toprak erozyonunu hızlandıran başlıca mekanizmaları ortaya koyup, analiz etmek için toprak erozyonunu ile ilgili ülke çapında bir sistem dinamiği modeli kurmaktır. Bu model, erozyona uğrayan toprak miktarının azaltılması ve kontrol altına alınması için önerilen politikaların test edilmesinde ve bu politikaların gelecekteki etkilerinin benzetim sonuçlan ile ortaya çıkarılmasında ve değerlendirilmesinde bir araç olarak kullamıştır. Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından 1987 yılında yayınlanan Türkiye Genel Toprak Amenajman Planlaması ve Toprak Koruma Master Planı'ndaki bilgilerden yola çıkarak, Türkiye'deki tüm ana toprak grupları, toprak derinliği, toprak eğimi, arazi kullanim tipi ve bulunduğu iklim şartları gibi ana özellikleri gözönüne alınarak alt gruplara ayrılmak ve her bir alt grup tek tek erozyona duyarlılık ve erozyon derecesi açısından izlenmek sureti ile modele dahil edilmiştir. Benzetim sonuçlan, önümüzdeki 50 yıl içerisinde, ülkemizdeki topraklann dört milyon hektannın üst toprak tabakasının yanısıra alt toprak tabakasını da kaybedeceğini modelde yapılan kabuller ışığı altında ortaya koymuştur. Bu topraklar genelde orman ve çayır ve mera rejimi altındadır. Bu sonuçlara dayanarak, erozyon kontrol çalışmalan için sadece tanm alanlarına odaklanmak yeterli olmayacaktır. Ülke çapında etkili bir erozyon kontrol çalışması için bozulmuş orman ve çayır ve mera alanlarının rehabilitasyon çalışmalanna ağırlık vermek gerektiği sonucuna vanlmıştır. Aynca model üzerinde yapılan politika çalışmalan, hafif eğimli tanm arazilerinde, erozyon önleme çalışmalanmn yanısıra uygun modern tarım aletlerinin kullanılmasının bu arazilerde erozyonu tamamen önlediğini ve toprak derinliğini belli bir değerde koruduğunu ortaya koymuştur. Benzetim sonuçlanna göre, bu kontrol çalışmalan orta eğimli arazilerde ise erozyona uğrayan toprak miktarını beş kat azaltmaktadır. Model, Orman Bakanlığı, Tanm ve Köy İşleri Bakanlığı ve erozyon kontolü ile ilgili araştırma yapan enstitüler ve kuruluşlarca karar destek aracı olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to build a system dynamics simulation model of the soil erosion in Turkey by analyzing the main mechanisms that accelerate soil erosion on croplands, pasture and meadows, and forest areas countrywide. This model is used as a tool to test proposed policy alternatives that control and dampen the amount of eroded soil and reveal the future consequences by simulation results. Based on the information taken from Soil Conservation and Management Master Plan of Turkey published by the Ministry of Agriculture and Rural Affairs in 1987, all major soil groups which are also subcategorized due to their main characteristics such as soil depth, soil slope, land use type and climatic factors are included in the model and traced individually for their erosion susceptibility and erosion degree. The results generated by the model indicate that four million hectares of our soils will loose their entire topsoil and even their subsoil in the next 50 years under the assumptions of the model. The homogeneous soil groups that loose all of their topsoil and subsoil are mainly pastures and meadows and also forests. Thus, only focusing on agricultural areas for erosion control is not sufficient. Particular attention should be given to the rehabilitation of degraded forests and pastures in order to attain a countrywide erosion control. The simulation results for selected homogeneous soil groups indicate that it is possible to reduce the amount of eroded soil five times on moderate slopes whereas these control measures make it possible to maintain a certain soil depth on the soils at slight slope as expected. The model can be used as a decision support tool by institutions such as the Ministry of Forestry, the Ministry of Agriculture and Rural Affairs, the research institutes and foundations conducting studies on soil erosion control.