3D Surface reconstruction from fringe projection techniques
Saçak projeksiyon teknikleriyle 3D yüzey oluşturma
- Tez No: 765676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yirmi yılda, araştırmacılar ve birçok endüstri, nesnelerin 3 boyutlu (3B) yeniden yapılandırılmasını giderek daha fazla oranda talep etmiştir. Piyasada farklı uygulamalar için çeşitli 3B sensörler, ölçüm cihazları bulunmaktadır ve bunlar giderek daha popüler hale gelmektedir. 3B yeniden yapılandırmanın doğruluğuna ve amacına bağlı olarak fiyat skalası geniş bir aralıktadır. 2 boyutlu (2B) görüntü ile karşılaştırıldığında, bir sahnenin veya nesnenin 3B modeli, modelin sağladığı detaylar diğer nesneler ve çevre ile her yönde ilişki içinde olduğundan, kullanım amacına göre çok büyük miktarda bilgi verir. 3B yeniden yapılandırma teknikleri arasında, yapılandırılmış ışık, doğruluk, maliyet, hız ve yoğun yeniden yapılandırma faydaları açısından benzerlerine göre çok sayıda avantajı vardır. Yapılandırılmış ışık sistemleri farklı yaklaşımlar kullanır ve benzersiz görüntü desenleri oluşturabilir. En çok kullanılanları Binary kodlama, Gray kodlama, Faz kaydırma ve günümüzde araştırmacılar arasında artan bir ilgi gören derin öğrenme metodudur. Bu tez, sinüzoidal saçak desenleri oluşturmak ve yakalanan dağınık saçak desenlerinden 3B modeli yeniden oluşturmak için 8 adımlı faz kaydırma yöntemini önermiştir. Daha sonra geliştirilen sistem değerlendirilmiş ve geleneksel Fourier dönüşüm profilometrisi (FTP) ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, önerilen 8 adımlı faz kaydırmanın statik sahne rekonstrüksiyonunda daha güvenilir ve doğru olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Over the last two decades, researchers and many kinds of industries have increasingly demanded 3-dimensional (3D) reconstructions of objects. There is a variety of 3D sensors, measuring devices in the market for different applications and they have been becoming more and more popular. Depending on the accuracy of the 3D reconstruction and its purpose, their price scale is lying in wide range. In comparison with 2-dimensional (2D) image, 3D model of a scene or an object gives huge amount of information according to usage purpose, since the details provided by the model are in relationship with other objects and the environment in every direction. Among the 3D reconstruction techniques, Structured light has shown plentiful advantages over its counterparts in terms of accuracy, cost, speed and dense reconstruction benefits. Structured light systems utilize different approaches and can generate unique image patterns. Mostly used ones are Binary coding, Gray coding, Phase shifting and deep learning method which gained increased attention among researchers nowadays. This thesis proposed 8-step phase shifting method to generate sinusoidal fringe patterns and reconstruct 3D model from the captured distracted fringe patterns of objects. Then the developed system was evaluated and compared with the conventional Fourier transform profilometry (FTP). The results showed that the proposed 8-step phase shifting is more reliable and accurate in static scene reconstruction.