Solid waste ulanagement practices in the textile industry
Tekstil endüstrisinde katı atık yönetim uygulamaları
- Tez No: 76569
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Endüstriyel atık yönetimi, entegre yönetim sistemlerinin önemli bir parçası olarak önem kazanmaya başlamıştır. Birçok firma için atık yönetimi stratejileri uygulamak, organizasyonun mevcut ve potansiyel etkilerini anlamak ve atıkları kontrol altında tutarak ekonomik tasarruf sağlamak anlamına gelmektedir. Atık yönetimi, atıkların tesisin içinde bulunduğu duruma uyacak şekilde belirlenen adımlarla yönlendirilmesini gerektirir. Bunun için ne tür ve ne kadar atık üretildiğini, bu atıkların ürün fiyatlandınlmasına ne kadar yansıyacağını, ve kontrollü veya kontrolsüz olarak getirebilecekleri riskleri iyi bilmek gereklidir. Atık yönetimi, atıkların proses sonrası değerlendirilmesini araştırmak yerine, oluşmadan önce çaresini araştırmaktır. Bunun yöntemi, üretilmesine tamamen engel olmak veya kaynakta azaltmaktır. Bu çalışmada bir tekstil firmasında pratik uygulamaya geçilmeden önce kaynakta azaltim, geri kullanım ve geri dönüşüm tekniklerini temel alan atık minimizasyon stratejileri gözden geçirilmektedir. Tekstil endüstrisinde hacimsel olarak en fazla miktarda üretilen ikinci atık çeşidi olan katı atıkların azaltılması ile, metodolojinin daha ileri çalışmalara (ISO 14000 başvurusu gibi) ışık tutmak üzere tesise uygulanması hedeflenmiştir. Bu araştırma sırasında tesisin katı atık üretiminin hiçbir azaltıma tabi tutulmaksızın yüzde yirmilere kadar çıktığı gözlenmiştir. Çalışma, kontrolsüz katı atıkların durumunun ortaya çıkması ve bazı atıkların tamamen ortadan kaldırılması veya geri kullanılması yöntemlerini araştırması açısından faydalı olmuştur. Çalışmanın sonuçları, minimizasyon önerilerinin çoğunun ya hiç harcama gerektirmeden, ya da küçük yatırımlarla uygulanabileceği ni göstermiştir. Firmanın bu atık yönetim programını uygulamaya başlaması halinde yıllık harcamalarında seksen bin dolar kadar tasarruf sağlayacağı tahmin edilmektedir. Bu miktar, tesis açısından çok büyük bir kazanç gibi görünmese bile firmanın çevre standartlarını yükseltme açısından gereklidir. Çalışmanın, ISO 14000 Standartlarına başvuru yapılması halinde hazırlık aşamasında da faydalı olacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Industrial waste management has gained importance as an essential part of a fully integrated management strategy. For many companies, implementing waste management systems is a tool for understanding the current and potential impacts of the organization and obtaining potential savings by keeping wastes under control. Waste management requires leading the waste through steps which are determined to be best for the situation of the facility. It requires knowing what and how much waste is generated, knowing the true costs those wastes are adding to product pricing, and estimating the risks that they represent as they are presently handled. Waste management is not reacting to those process residuals, but rather proacting on them. Proacting includes elimination or minimization of wastes at their source. In this study, the importance of waste management strategies incorporating waste minimization techniques (based on a hierarchy of elimination, reduction at source, reuse and recycle) are reviewed prior to a practical application of the strategy at a textile manufacturing plant. Solid wastes, which are the second largest waste stream by volume in the textile industry are targeted to minimize. The method of minimization is demonstrated to the company to be taken as a basis for further activities, such as application to ISO 14000 Standards. During the research, it was observed that the facility's solid waste production rate could be as high as 20 percent of the overall production without any minimization. The study was useful in terms of highligting the situation of the uncontrolled solid wastes and demonstrating some practical solutions to eliminate or reuse some particular wastes. The results showed that most of the minimization options which will provide elimination or reduction at source require little or no investments. It was estimated that, the company could save nearly eighty thousand dollars annually with the implementation of a waste management program, aimed to minimize the solid wastes. Although this is not a significant economical profit, such an approach is essential for improving environmental standards of the company. The study is expected to be also useful during the preparation stage if the company decides to apply for ISO 14000 Standards.