Reusing the rinse water effluent in the application of zinc-phosphate coating for steel surfaces prior to painting
Metal yüzeylerin boyadan önce çinko-fosfat kaplamasında geri kazanılan durulama suyunun kullanımı
- Tez No: 76570
 - Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Metal yüzeyleri fosfat kaplanmadan önce korozyonu koruyan yağların ve yağlayıcı maddelerin kalıntılarının temizlenmesi ve bu yağdan arındırılması bir sonraki fosfatlama ve boyamada olumsuz etkiler yaratabilmesi bakımından çok önemlidir. Çinko fosfat kaplama prosesinde meydana gelen en fazla atığın esas kaynağı metal yüzeyin temizlenmesi sonrası durulama işleminde oluşur. Genel olarak, durulamadan kaynaklanan atık suda kaplanacak metal parça ile suya bir önceki banyodan taşınmış düşük konsantrasyonda proses kimyasalları, yağlar, katı maddeler ve metal iyonları mevcuttur. Bu tezdeki amaç, metal yüzeylerin kaplanmasında kullanılan durulama suyunun sürekli arıtma tesisinde arıtılarak tekrar kullanımını incelemek ve korozyon korunmasının, kaplamanın ve boyamanın kalitesine ait sonuçlan değerlendirmektir. Sonuç olarak bu sistem, önemli ölçüde su kullanımını ve atık su arıtma tesisinden atılan suyun hacminde azalma sağlar.
Özet (Çeviri)
Cleaning and degreasing operations of the steel surface prior to phosphating are of very special importance as residues of corrosion preventative oils and lubricants may adversely affect the subsequent phosphating and painting. The primary source of waste in the zinc-phosphate coating application occurs in the rinsing operation after cleaning of steel surface. Generally, rinse water waste contains low concentration of process chemicals, oils, soils and metal ions carried with the work piece into the rinse. The purpose of this study is to investigate the possibility of reusing the rinse water effluent, and evaluate the quality of corrosion protection, in the coating and painting operations of the steel surface. It was concluded that, this system could significantly reduce water use and the volume of water discharged from the wastewater treatment plant.