Design and modelling of a hybrid pressure regulator
Hibrit basınç düzenleyici tasarımı ve modellemesi
- Tez No: 765712
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Basınç regülatörü, yüksek giriş basıncını, istenen çıkış basıncına düşürmek için kullanılır. Özellikle uzay uygulamalarında, hassas çıkış basınç kontrolü hayati önem taşır ve kontrolün sağlanamaması görev başarısızlığı ile sonuçlanabilmektedir. Bu tezde özgün basınç regülatörü tasarımı modellenmiştir. Özgün hibrit tasarımı ile, klasik mekanik basınç regülatörlerinin önüne geçilemeyen kalıcı çıkış basınç hatası, elektromekanik eyleyici ile kapatılabilmektedir. Önerilen hibrit basınç regülatörünün dinamik aksamları açıklanmış ve matematiksel olarak modellenmiştir. Doğrusal olmayan sistem modeli, basitleştirilmiş doğrusal olmayan sistem modeli ve doğrusallaştırılmış sistem modeli olmak üzere üç farklı sistem modeli türetilmiştir. Türetilen sistem modelleri kullanılarak, eyleyici için kontrolcü tasarlanmıştır. Son olarak, hibrit basınç regülatörü modellerinin Matlab-Simulink ortamında bilgisayar benzetimleri gerçekleştirilerek, farklı operasyon senaryoları için sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pressure regulator is used for regulating high upstream pressure to required low downstream pressure. It is especially an important component for space applications where an accurate pressure control is vital, and failure to do so can cause mission failure. In this thesis a novel pressure regulator design is modeled that eliminates the inherent steady state error of purely mechanical pressure regulator by introducing cascaded electromechanical actuator. Dynamic components of the proposed hybrid pressure regulator are explained and mathematically modeled. Three system models are derived, namely nonlinear system model, simplified nonlinear model and linearized model. PID controller is designed for the actuator. Finally, hybrid pressure regulator is simulated using Matlab-Simulink with different operation scenarios with and without fault injection, and results are compared with a traditional mechanical pressure regulator having same design parameters.