Lojistik merkezlerin etkinliği üzerine bir araştırma: Erzurum palandöken lojistik merkezi örneği
A research on the efficiency of logistics centers: Example of Erzurum palandöken logistics center
  1. Tez No: 765717
  2. Yazar: YEŞİM SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FATİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küreselleşmeyle birlikte ülkeler arasında sınırlar ortadan kalkmış ve dünya tek bir pazar haline gelmiştir. Ülkeler arasındaki ticaretin artmasına paralel olarak lojistik sektörüne verilen önem de artmaktadır. Dünya ticaretinde söz sahibi ülkeler, coğrafi konumlarından elde ettikleri avantajları altyapı yatırımlarıyla, taşıma modlarını entegre bir şekilde kullanmalarıyla, güçlü yasal mevzuatlarla ve katma değerli lojistik faaliyetlerle destekledikleri görülmektedir. Ayrıca yaşanan COVİD-19 pandemi süreci lojistik sektörü açısından dijitalleşmenin, akıllı otomasyon sistemlerinin, yetkin insan gücünün önemini ortaya çıkarmıştır. Türkiye'nin içinde bulunduğu pazarın büyüklüğü dikkate alındığında ve ülkemizin jeostratejik konumu iyi değerlendirildiğinde dünya ticaretinde merkez ülke konumuna gelebilmesi mümkündür. Ülkemizde yapılan üçüncü havalimanı, köprüler, hızlı tren projeleri, transit taşımacılığa uygun liman yerleşimleri, TCDD tarafından yürütülen lojistik merkez çalışmaları lojistik sektörde atılıma geçtiğimizi göstermektedir. Ayrıca T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'nın 2021 temasını Lojistik-Mobilite-Dijitalleşme olarak belirlenmiş ve On Birinci Kalkınma Planında lojistik sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak politikalara yer verilmiştir. Bu çalışmada Dünya Bankası tarafından belirli periyotlarla yayımlanan Lojistik Performans Endeksi (LPE) kapsamında dünyanın ve Türkiye'nin durum analizi yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın temel amacı lojistik performans endeksi yüksek olan ülkelerin lojistik alanındaki faaliyetlerini araştırmak ve ülkemizde gerçekleştirilen lojistik yatırımlarının geri dönüşünü tespit edebilmektir. Çalışmanın son bölümünde Erzurum ilinin lojistik sektörü ele alınmış ve Palandöken Lojistik Merkezi SWOT analiziyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization, borders between countries have disappeared and the world has become a single market. In parallel with the increase in trade between countries, the importance given to the logistics sector is also increasing. Countries that have a say in world trade are seen to support the advantages they gain from their geographical locations with infrastructure investments, integrated use of transport modes, strong legal regulations, and value-added logistics activities. Also, the COVID-19 pandemic process has revealed the importance of digitalization, smart automation systems, and competent manpower for the logistics sector. Considering the size of the market in which Turkey's geostrategic position of our country and the best evaluated when it is possible to come to the world trade center in the country. The third airport, bridges, high-speed train projects, port settlements suitable for transit transportation, logistics center studies carried out by TCDD show that we have leaped forward in the logistics sector. Also T.C. The 2021 theme of the 12th Transport and Communication Council of the Ministry of Transport and Infrastructure has been determined as Logistics-Mobility-Digitalization and policies that will contribute to the development of the logistics sector are included in the Eleventh Development Plan. In this study, an attempt was made to analyze the situation of the world and Turkey within the scope of the Logistics Performance Index (LPE) published by the World Bank for certain periods. The main purpose of the study is to investigate the activities of countries with a high logistic performance index in the field of logistics and to determine the return of logistics investments in our country. In the last part of the study, the logistics sector of Erzurum province was discussed, and Palandöken Logistics Center was examined with SWOT analysis.