Akıllı telefon bağımlılığının depresyon ve anksiyete puanları ile ilişkisinin incelenmesi: Manisa ili, soma ilçesi örneği
Investigation of the relationship of smart phone addiction with depression and anxiety score: Manisa province, soma district case
- Tez No: 765719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşan Akıllı Telefon kullanımının Bağımlılık boyutunu araştırmak ve Akıllı Telefon Bağımlılığının ruhsal bozukluklar olan Anksiyete ve Depresyon ile ilişkini ortaya koymaktır. Yöntem: Araştırmada Manisa İli Soma İlçesinde ikamet eden 18 yaşından büyük ve Akıllı Telefon kullanımı olan 400 kişi katılım sağlamıştır. Katılımcılar Demokrafik Veri Formu, Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği – Kısa Form (ATBÖ - KF), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeğiyle (BAÖ) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to investigate the Addiction dimension of the use of Smartphones, which is becoming increasingly common today, and to reveal the relationship of Smartphone Addiction with mental disorders Anxiety and Depression. Method: 400 people over the age of 18 and using smart phones, residing in Soma District of Manisa Province, participated in the research. Participants were evaluated with the Democratic Data Form, Smartphone Addiction Scale - Short Form (ATBI - SF), Beck Depression Inventory (BDI), and Beck Anxiety Inventory (BAI).