Kocaeli ili Gebze ilçesindeki Denizli göletinde çok duvarlı karbon nanotüpler kullanılarak Al-Fe-Mn iyonlarının giderimi
Removal of Al-Fe-Mn ions using multi-wall carbon nanotubes in Denizli pond in Gebze district of Kocaeli province
  1. Tez No: 765720
  2. Yazar: EMRULLAH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE UGURLU KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma da çok duvarlı karbon nanotüpler ile Denizli göletinde mevsimsel olarak görülen Alüminyum, Demir ve Mangan'ın giderilmesi konusunda çalışma yapılmıştır. Öncelikli Al, Fe ve Mn standartlarından ultra saf su yardımıyla numuneler hazırlanıp denemeler yapılmıştır. Deneme yapılan çalışmalarda çok duvarlı karbon nanotüplerin mevcut piyasada satılan Al, Fe ve Mangan element standartlarını tutmadığı gözlenmiştir. Fakat az da olsa bir absorplama miktarı görülmüş, bundan yola çıkarak numuneler üzerinde denemeler yapılmış ve absorplama miktarı karbon nanotüp miktarı ile bağımsız olduğu gözlenmiştir. Bu denemelerde görülen absorplama miktarına göre; Farklı zamanlarda alınan numuneler, laboratuvar ortamında çok duvarlı karbon nanotüp yardımı ile giderilme işlemi yapılarak analizleri yapılmıştır. Çıkan sonuçlardan karbon nanotüplerin Alüminyum, Demir ve Manganın gideriminin verim hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research used multi-walled carbon nanotubes to eliminate the seasonally detected aluminum (Al), iron (Fe), and manganese (Mn) in the Denizli pond. Experiments were conducted after samples were generated using ultrapure water from the principal Al, Fe, and Mn standards. Experiment results show that multi-walled carbon nanotubes do not fulfill the existing commercially accessible Al, Fe, and manganese element requirements. However, a minor amount of absorption was noticed; based on this, studies were performed on the samples, and the absorption quantity was shown to be independent of the number of carbon nanotubes. Samples obtained at different periods were evaluated in the laboratory environment using multi-walled carbon nanotubes to determine the quantity of absorption in these experiments. The efficiency of removing aluminum, iron, and manganese from carbon nanotubes was determined based on the results.