Role of innovation on growth of manufacturing firms registered by the Kenya association of manufacturers
Kenya üreticiler derneği tarafından kayıtlı imalat firmalarının büyümesinde inovasyonun rolü
- Tez No: 765725
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, imalat firmalarının büyümesi ile ilgili olarak ürün, süreç, pazarlama ve organizasyonel inovasyona odaklanmıştır. Schumpeter'in İnovasyon ve Girişimcilik Teorisi ve inovasyon teorisinin yayılması, çalışmaya dayanak sağlamıştır. Analiz birimi olarak 38 imalat firmasına yönelik tanımlayıcı anket tasarımı benimsenmiş ve bu firmalardan satış ve pazarlama müdürleri ile operasyon müdürleri gözlem birimini oluşturmuştur. Sayımdan yararlanılmıştır. Birincil veriler, geçerlilik ve güvenilirlik açısından test edilen anketle desteklenerek toplanmıştır. Verilerin işlenmesi tanımlayıcı ve çıkarımsal bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Pazarlama inovasyonunun (β=.696, p1.96) Kenya'da KAM tarafından kayıtlı imalat firmalarının büyümesi üzerinde en büyük ve anlamlı etkiye sahip olduğu, ardından süreç inovasyonunun (β=.341, p1.96), organizasyonel yenilik (β=.319, p1.96) ve son olarak ürün yeniliği (β=.309, p1.96). Çalışma, inovasyonun KAM tarafından kayıtlı imalat firmalarının büyümesinin önemli bir yordayıcısı olduğu sonucuna varıyor. Öneriler, satış ve pazarlama yöneticilerinin yeni ürün geliştirme için kritik olan araştırma ve geliştirme kapasitesini sürekli olarak geliştirme ihtiyacını içerir. Kenya'da KAM tarafından kayıtlı ilgili imalat firmalarının operasyon yöneticileri, basitlik için mevcut günlük rutinleri ve prosedürleri izlemeli ve gözden geçirmelidir. KAM'ın Kenya'da kayıtlı olduğu imalat firmalarının satış ve pazarlama müdürlerinin, müşteri tabanını artırmak için yeni satış ve pazarlama tekniklerine yatırım yapması gerekiyor
Özet (Çeviri)
This study focused on product, process, marketing and organizational innovation as they relate with growth of the manufacturing firms. The Schumpeterian Theory of Innovation and Entrepreneurship and the diffusion of innovation theory provided anchorage to the study. Descriptive survey design was adopted targeting 38 manufacturing firms as the unit of analysis and the sales and marketing managers and the operations managers from these firms formed the unit of observation. Census was utilized. Primary data was gathered supported by the questionnaire that was tested for validity and reliability. The processing of the data was conducted in a descriptive and inferential manner. It was established that marketing innovation (β=.696, p1.96) had the largest and significant effect on growth of the manufacturing firms registered by KAM in Kenya followed by process innovation (β=.341, p1.96), organizational innovation (β=.319, p1.96) and lastly product innovation (β=.309, p1.96). The study concludes the innovation is a significant predictor of the growth of the manufacturing firms registered by KAM. The recommendations include the need for sales and marketing managers to continuously enhance the research and development capability that is critical for new product development. The operations managers of the respective manufacturing firms registered by KAM in Kenya should monitor and review the existing day to day routines and procedures for simplicity. The sales and marketing managers of the manufacturing firms registered by KAM in Kenya need to invest in new sales and marketing techniques to increase the customer base.