Birinci basamak hekimlerinde stresle başa çıkma tarzları ve yaşam doyumu ilişkisi
The relationship between stress coping styles and life satisfaction in primary care physicians
- Tez No: 765727
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Birinci Basamak Hekimlerinde Stresle Başa Çıkma Tarzları ve Yaşam Doyumu İlişkisi Amaç: Çalışmamızın amacı birinci basamakta çalışan hekimlerde stresle başa çıkma tarzları, yaşam doyumu, bunların birbirleri ve diğer bazı değişkenler ile olan ilişkilerini araştırmak idi. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte olup 02.07.2022 ile 30.09.2022 tarihleri arasında Adana il merkezinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde (ASM) çalışan 188 aile hekimi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra katılımcılara özgeçmiş, yaşam tarzı, çalışma koşulları, aile yaşantısı, sosyal yaşantısı ile ilgili özellikleri sorgulayan anket uygulandı. Ardından tüm katılımcılara Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Stress Coping Styles and Life Satisfaction in Primary Care Physicians Aim: The aim of our study was to investigate the ways of coping with stress, life satisfaction, and their relations with each other and some other variables in primary care physicians. Materials and methods: Our study is cross-sectional and was carried out with 188 family physicians working in family health centers (FHC) in Adana city center between 02.07.2022 and 30.09.2022. After recording the sociodemographic data of the participants, a questionnaire was administered to the participants, questioning the characteristics of their background, lifestyle, working conditions, family life, and social life. Afterwards, the Ways of Coping Inventory (WCI) and Life Satisfaction Scale (LSS) were administered to all participants.