Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma görevlilerinin depresyon ve intihar olasılığının işe bağlı gerginlik ile ilişkisi
The relationship between depression, suicide probability and work-related tension among Trakya University Medical school residents
- Tez No: 944021
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sağlık hizmetlerinin kaliteli olabilmesi için sağlık çalışanlarının fiziksel ve ruhsal sağlıklarının iyi olması, işlerini sevmeleri, stresle baş edebilmeleri ve güvende hissetmeleri çok önemlidir. Buradan hareketle, bu çalışma Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde araştırma görevlisi olarak görev yapan hekimlerin, işe bağlı gerginlik düzeylerini, depresyon düzeylerini ve intihar davranışı düşüncelerini belirlemek, bunları etkileyebilecek bazı sosyodemografik veriler ile bağlantısını bulmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma ile hekimlere işe bağlı gerginlik, depresyon ve intihar düşüncesi ile baş etme konusunda eğitim verilebilmesi, asistan hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yapılacak çalışmalar için önemli veriler sunulması amaçlanmıştır. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan 286 araştırma görevlisinden veri elde edilmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllülük gösteren tıp fakültesi mezunu araştırma görevlileri dahil edilmiştir. Araştırma görevlilerine online olarak ulaştırılan anket formları veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Anket soruları sosyodemografik bilgiler ve eğitim ile ilişkili bilgileri içeren bir bölümü, birinci basamak için Beck depresyon ölçeğini, intihar davranış ölçeğini ve işe bağlı gerginlik ölçeğini içermekteydi. Araştırma sonuçlarına göre asistan hekimlerin %28,3'ünün depresyon puanları, %26,6'sının initihar davranışı puanları, %39,2'sinin işe bağlı gerginlik puanları ortalamanın üzerinde saptandı. Araştırma görevlilerinden sosyal etkinliklere yeterli katılım göstermeyenlerin ve ailesi ile yeterli vakit geçirmeyenlerin tüm ölçeklerdeki puanları anlamlı olarak daha yüksek olarak bulundu. Araştırma görevlilerinden gelecekle ilgili mesleki kaygısı olan, çalışma ortamından memnun olmayan ve iş hayatı beklentilerini karşılamayanların işe bağlı gerginlik ve depresyon puanlarının daha yüksek oalrak bulundu. Araştırmamızın sonuçlarına göre işe bağlı gerginlik puanları ile hem depresyon hem de intihar davranış puanları arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edildi. Çalışmamızdan elde edilen bilgiler değerlendirildiğinde, araştırma görevlilerinin işe bağlı gerginliği ve buna bağlı yaşadıkları psikolojik problemler ortalamanın üzerindedir. Araştırma görevlilerine iş yerinde destek sağlamak, stres yönetimi eğitimleri düzenlemek, güvenli bir çalışma ortamı sağlamak gibi adımlar atmak sağlık hizmetlerinin ve asistan hekim eğitiminin kalitesinin artmasına katkı sağlayabilir. Ülkemizde bunun gibi daha geniş çapta çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In order for healthcare services to be of high quality, it is very important that healthcare workers have good physical and mental health, love their jobs, can cope with stress, and feel safe. Based on this, this study was conducted to determine the job-related stress levels, depression levels, and suicidal thoughts of physicians who work as residents at Trakya University Faculty of Medicine, and to find their correlation with some sociodemographic data that could affect them. The aim of this study was to provide important data for improving the working conditions of residents and for providing education on coping with job-related stress, depression, and suicidal thoughts. Data was obtained from 286 traines who work at Trakya University Faculty of Medicine. Medical faculty graduates who volunteered to participate in the study were included. Survey forms, which were sent online, were used as the data collection tool. The survey questions included a section on sociodemographic information and education-related information, as well as the Beck Depression Scale for Primary Care, the Suicidal Behavior Scale, and the Job-Related Stress Scale. According to the research results, 28.3% of resident physicians had depression scores, 26.6% had suicide behavior scores, and 39.2% had job-related stress scores above average. Among the residents, those who did not show sufficient participation in social activities and did not spend enough time with their families had significantly higher scores in all scales. Residents who had professional anxiety about the future, were not satisfied with their work environment, and did not meet their career expectations had higher job-related stress and depression scores. Our research findings showed a positive correlation between job-related stress scores and both depression and suicide behavior scores. According to the information obtained from our study, it can be concluded that the work-related stress and psychological problems experienced by traines are above average. Taking steps such as providing support to residents in the workplace, organizing stress management trainings, and providing a safe working environment can contribute to the improvement of healthcare services and the quality of traines education. Further studies on a wider scale should be conducted in our country.