Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) yemlerinde karahindiba (Taraxacum officinale) bitkisi ekstraktının kullanılma olanaklarının araştırılması
Investigation of the use of dandelion (Taraxacum officinale) plant extract in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) feed
- Tez No: 765729
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE ARIMAN KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışma karahindiba (T. officinale) bitkisi ekstraktlarının gökkuşağı alabalığı (O. mykiss) yemlerinde kullanılabilme olanaklarını araştırmak amacıyla iki aşamalı olarak yürütülmüştür (Faz-1 ve Faz-2). Faz-1'de karahindiba kök, yaprak ve çiçek ekstraktlarının balık büyüme performansı, yemden yararlanma, vücut kompozisyonu ve hematolojik kan parametreleri, Faz-2'de bunlara ilave olarak farklı dozlardaki kök ekstraktının biyokimyasal kan parametreleri, bağırsak ve karaciğer histolojilerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca Lactococcus garvieae enfeksiyonuna karşı balık direnci araştırılmıştır. Faz-1 çalışmasında, 360 adet (20,00±1,025 g ve 11,77±0.880 cm), Faz-2 çalışmasında 540 adet (22,05±1,740 g ve 13,03±0,470 cm) gökkuşağı alabalığı yavrusu kullanılmıştır. Faz-1 çalışmasında üç tekrarlı 4 deneme grubu (Kontrol, Kök(Ex)10 ml/kg; Yaprak(Ex) 10 ml/kg ve Çiçek(Ex) 10 ml/kg), Faz-2 çalışmasında üç tekrarlı 6 deneme grubu (Kontrol, 2,5 ml/kg, 5 ml/kg, 10 ml/kg, 20 ml/kg ve 40 ml/kg kök ekstraktı ilaveli yem) oluşturulmuştur. Çalışmalarda 80 L su hacmindeki tanklara 30 adet balık stoklanmış ve 90 gün besleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in two stages (Phase-1 and Phase-2) to investigate the possibilities of using dandelion (T. officinale) plant extracts in rainbow trout (O. mykiss) feeds. Phase 1 examined how dandelion root, leaf, and flower extracts affected fish growth performance, feed efficiency, body composition, and hematological blood parameters. Phase 2 examined the effects of various doses of root extract on both Phase 1 parameters and biochemical blood parameters, intestinal histologies, and liver histologies. Fish resistance to infection with Lactococcus garvieae was also studied. 360 (20.00±1.025 g and 11.77±0.880 cm) rainbow trout fry were used in the Phase 1 study, and 540 (22.05±1.740 g and 13.03±0.470 cm) rainbow trout fry were used in the Phase 2 study. Four trial groups with triplicate in Phase 1 study (Control, Root(Ex)10 ml/kg; Leaf(Ex) 10ml/kg and Flower(Ex) 10ml/kg), and six trial groups with triplicate in Phase 2 study (Control, feed with 2.5 ml/kg, 5 ml/kg, 10 ml/kg, 20 ml/kg and 40 ml/kg root extract) were formed. In both trials, 30 fish were stocked in 80L water-volume tanks, and they were fed for 90 days.