Boundary-creating practices in work spaces of academics working from home during the covid-19 pandemic
Covıd-19 pandemisinde evden çalışan akademisyenlerin çalışma alanlarında sınır oluşturma pratikleri
  1. Tez No: 765767
  2. Yazar: SARE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, evden çalışan akademisyenlerin sınır oluşturma yöntemlerini keşfetmeyi ve bu yolların arasındaki farklılıkları araştırmayı amaçlamaktadır. Evden çalışma tamamen yeni bir uygulama olmasa da, Covid-19 pandemisi çoğu insanın, özellikle de akademisyenler gibi eğitimle ilgili branşlardakilerin çalışma biçimlerini değiştirmiştir. Bu keşifsel çalışma, çalışma pratiğindeki değişime tepki olarak insanların çalışma ortamlarını ve sınırlarını nasıl kurduklarını araştırmaktadır. Çalışma, insanların çalışma ortamlarında oluşturdukları mekânsal, zamansal ve psikolojik sınırlara ilişkin sınıflandırılmış soruları içeren bir keşif görüşmesinden oluşmaktadır. Görüşmeler, katılımcılarla yüz yüze veya Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerin analizinde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, sınır oluşturma yollarının bireyler arasında farklılık gösterdiğini ve bu değişikliklerin medeni durum, evdeki nüfus ve mekânsal sınırlamalar gibi faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Çalışma sonuçları, evdeki çalışma alanlarının optimal şekilde ayrılması ve ilişkilenmesi yönünde bir açılım yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the ways of creating boundaries of academics working from home and investigate the differences between the practices of creating these boundaries. Although working from home is not a new practice, Covid-19 pandemic shifted the working patterns of most people, especially the education-related branches such as academics. This exploratory study investigates how people set up their work environments and the boundaries in response to the change in the working practice. The study consists of an exploratory interview that contains classified questions on spatial, temporal, and psychological boundaries people create in their working environments. Interviews were held face-to-face and online via Zoom with 20 participants. The thematic analysis method was used to analyze the collected data. The findings suggest that the ways of creating boundaries differ between individuals, and these changes are affected by factors such as marital status, population at home, and spatial limitations. The results give a general idea and offer an insight into the optimal separation or connection of working spaces in the home.