Adsorption capacity of natural organic matter on semi-conductor powders
Doğal organik maddelerin yarı iletken tozlar üzerindeki adsorpsiyon kapasitesi
- Tez No: 76577
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAY BEKBÖLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada bir organik madde olan hümik asidin fotokatilitik oksidasyon sonucunda giderebilirliğine, bir yan iletken katalizör olan titanyum diyoksitin adsorpsiyon etkileri, fotokatalitik şartlardan bağımsız olarak incelenmiştir. Deneyler farklı kristal yapısın sahip üç örnek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Titanyum diyoksit örneklerinin deneysel adsorpsiyon sonuçlan, Freundlich izoterm eğrileri üzerinden sağlanan denklemlere yerleştirilerek, bu izotermlerden adsorpsiyon parametreleri KF (adsorpsiyon kapasitesi), ve l/n (adsorpsiyon kuvveti) hesaplanmıştır. Anataz yapılanmasına sahip TİO2 örnekleri için adsorpsiyon özellikleri biribirilerine yaklaşırken, Rutile kristal yapısı için adsorpsiyonun zayıf olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption effects of semiconductor catalyst, TİO2, on the degradability of natural organic matter, namely, humic acid, by photocatalytic oxidation are investigated independent of photocatalytic conditions. Experiments were held for different three different crystal structures of TİO2. The experimental results were then fitted to the equations derived from the isotherms. From these equations Kf and 1/n values were calculated. While for Ti02 samples having anatase conformation, the adsorption characteristics show similarities, for rutile structure the observations show weak adsorption characteristics.