Yoksulluk ve insan hakları
Poverty and human rights
  1. Tez No: 765782
  2. Yazar: SEZEN AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGEN COŞKUN ÖZÜAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yoksulluk, dünya üzerinde çok fazla insanın etkilendiği en büyük sorunlardan biridir. Ekonomik krizler, salgınlar, iklim değişikliği, doğal afetler gibi kriz durumlarında yoksulluğun şiddeti ve yoksulluğu yaşayan insan sayısı artmaktadır. Bu tezin temel sorunu yoksulluktur. Yoksulluk, bir durum olarak saptanmaya çalışılacak ve yoksulluk durumunun değerlendirmesi, İoanna Kuçuradi'nin etik üzerine çalışmalarında belirlediği durum değerlendirmesi bağlamında yapılacaktır. Yoksulluk durumu, insan hakları yaklaşımıyla ele alınacaktır. Yoksulluk, temel insan hakları ihlallerine sebep olan, sonuçları yaşama hakkı ihlaline kadar gidebilen bir durumdur. Bu çalışma, yoksulluk durumunu, felsefi etik değer bilgisiyle değerlendirmesi açısından, yoksulluk sorununu ele alan literatürdeki diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Bu çalışmanın, yoksulluk durumunun insan haklarıyla ilgisini kurması ve küresel ekonomik sistemin sebep olduğu bu durumun değişmesi için nelerin yapılabileceğini tartışması bakımından, yoksulluk sorunun çözümünde fikir vermesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the most important problems in the world, which affects so many people. Crises like economic crisis, epidemics, climate change, natural disasters deepen the poverty and rise the number of people who live on poverty. The main problem of this thesis is poverty. Poverty will be put as a situation and evaluation of this situation will be done in the context of evaluation of a situation according to Ioanna Kuçuradi's ethics. The situation of poverty will be addressed with human rights approach. Poverty is a situation that causes basic human rights violations and might even cause the violation of the right to live. This study differs from other studies in the literature because it addresses the problem of poverty by discussing the situation of poverty in the light of ethical value. This study aims to provide insight into the solution of the poverty problem by terms of relating the situation of poverty with human rights and discussing what can be done to change this situation caused by the global economic system.