Using cinematography to explore mood and meaning on screen: How can different cinematographic techniques and approaches be used to create and enhance meaning and moods of characters and scenes in low-budget short filmmaking without dialogue
Görüntü yönetmenliğinin film yapımında anlam ve ruh halini oluşturma üzerindeki etkisi: Diyalogsuz, düşük bütçeli bir kısa filmde sahne ve karakterlerin ruh hallerini ve anlamlarını oluşturmak ve zenginleştirmek için ne gibi sinematografik teknikler ve yaklaşımlar kullanılabilir?
- Tez No: 765781
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MATT BRANNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez Happy Anyway adlı kısa filmi analiz etmektedir. Ruh hallerini oluşturmak ve geliştirmek için filmde uygulanan sinematografik yaklaşımları ve teknikleri araştıracaktır. Bu tezin diğer amacı, düşük bütçeli ve diyalogsuz bir film yapmanın sinematografik tercihler üzerindeki etkilerini incelemektir. Buna ek olarak, bu araştırma gerçekçi bir kısa film oluşturmak için hangi sinematografik yöntemlerin kullanıldığını tartışmaktadır. Filmin sinematografisi özeleştiri yoluyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper analyses the short film Happy Anyway. It will investigate the cinematographic approaches and techniques applied to create and enhance the moods of the film. The other goal of this research is to examine the effects of producing a low-budget and non-dialogue film on cinematographic choices. In addition, the paper discusses what cinematographic methods are used to create a realistic short film. The effectiveness of the cinematography of the film was evaluated through self-critique.