Investigation of a rural road effect on fuel consumption and simulate it with IPG carmaker
Kırsal yolların yakıt tüketimi üzerine etkisinin araştırılması ve IPG carmaker ile simüle edilmesi
  1. Tez No: 765786
  2. Yazar: OSMAN YOLBULAN
  3. Danışmanlar: DR. ZÖLDY MATE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Budapest University of Technology and Economics
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda insan müdahalesi olmadan sürülebilen otonom araçlar yaygınlaşmış ve otonom araç pazarında talep git gide artmıştır. Bu talep otomotiv üreticilerinin ilgisini çekmekte ve bu alandaki yatırımlarını artırmaktadır. Otonom araçların birincil amacı insan kaynaklı kazaları azaltmak ve trafikte güvenliği en üst düzeye çıkarmak olsa da enerji tüketimi de bu bağlamda önemli bir tartışma konusudur. Son kullanıcıların ve hükümetlerin taleplerindeki değişiklikler, daha güçlü bataryaların, daha çevre dostu yakıtların ve otonom araçların üretilmesine neden olmaktadır. Son kullanıcıların taleplerindeki bu değişimler, üretim yapan firmaların planlamalarında da büyük değişimlere yol açmaktadır. Yakıt/enerji tüketimi düşünüldüğünde, yakıt tüketimini ve karbon salınımını azaltmak için alternatif bir çözüm olarak hibrit araçlar yer alınabilir. Bu çalışmanın amacı, kırsal yolların yakıt tüketimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmaları desteklemek için, IPG CarMaker'da gerçek tabanlı senaryolar hazırlanıp simülasyon ortamı kuruldu. Honda CR-Z Hybrid, Volvo XC90 Hybrid araçları ve ZalaZONE yüksek hızlı yol tutuş pisti kullanılarak simülasyonlar yapıldı ve gerçek bazlı test sonuçları karşılaştırıldı. BME Honda CRZ aracı, farklı test koşulları ile ZalaZONE test pistinde kullanılmış ve teste ait veriler OBD II cihazı ile toplanmıştır. Sonuç kısmında gerçek tabanlı test sonucu ile simülasyon sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, autonomous vehicles which can be driven without human action have become widespread and demand in the market of autonomous vehicles is getting higher. This demand attracts the attention of automotive manufacturers and increases their investments in this field. Although the primary purpose of autonomous vehicles is to reduce human-caused accidents and to maximize safety in traffic, energy consumption is also an important topic of discussion in this context. Changes in the demands of costumers and governments are being caused to the production of more powerful batteries, more environmentally friendly fuels and the production of autonomous vehicles. These changes in the demands of consumers also lead to big changes in the planning of the manufacturing companies. When fuel/energy consumption is considered, hybrid vehicles could be taken into as an alternative solution of reducing fuel consumption and carbon emission. The aim of this study is investigating rural road effect on fuel consumption. To do that, real-based scenarios have been simulated in IPG CarMaker. With using Honda CR-Z Hybrid, Volvo XC90 Hybrid vehicle and ZalaZONE high-speed handling course, simulations have been done to compare real-based test result. BME Honda CRZ vehicle been driven in ZalaZONE test path with different test conditions and data of the test has been collected by OBD II. In conclusion part, we have compared the real based test result and simulation results.