Futbol kulüplerinin yayın organlarında 'taraftar' görünümleri: Trabzonspor Dergisi örneği
'Fans' appearances in the media organs of football clubs: Trabzonspor Magazine example
  1. Tez No: 765785
  2. Yazar: NECATİ ANIL KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Trabzonspor Dergisi özelinde, endüstriyel futbola doğru dönüşümlerini gerçekleştiren futbol kulüplerinin resmi yayın organlarında taraftar kategorisinin ne şekilde temsil edildiği ve bu içeriklerde ekonomi politik bağlamın etkileşiminin saptanması amacıyla nitel çözümleme yönteminden yararlanılmıştır. Nitel çözümleme kapsamında metin çözümlemesi ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniklerinden yararlanılan çalışmanın verileri, söz konusu derginin sistematik örnekleme yoluyla seçilen 40 farklı sayısından elde edilmiştir. Trabzonspor Dergisi özelinde futbol kulüplerinin yayın organlarında taraftar temsillerinin eleştirel ekonomi politik kuramsal çerçeve bağlamında çözümlemeye tutulduğu çalışmada, taraftar sunumlarında dört temel vurgunun öne çıktığı görülmektedir. Bu vurgular sırasıyla ekonomik bekçi, ateşli destekçi, aile ferdi ve kulübün gerçek sahibi olarak taraftardır. Yapılan analiz sonucunda kulüplerin taraftarın duygu ve sadakatini yönetmeye çalıştığı açıktır. Çünkü bu yönetim sağlandığında taraftarın tüketici potansiyelinin daha rahat ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Tüketici potansiyelinin ortaya çıkması da kulüplerin finansal zindeliğine büyük bir katkı yapacağını anlamına gelebilir. Çalışma sonucunda temel amacın duyguların ve sadakatin yönetilmesi olduğu söylenebilir. Bu amaca giderken de taraftarın dört biçimde kurgulandığı belirtilebilir. Bu kurgulardan ekonomik bekçi olan bu amacı açık bir şekilde belli ederken diğer üç başlığın da daha örtülüde olsa yine bu amaca hizmet ettiği metin içeriklerinden anlaşılabilir. Sonuçta anlaşılan bir diğer durumda, ateşli bir taraftar olarak seslense bile taraftarın bağlılık ve samimiyetinin nostaljik bir gösterimini oluşturulmaya çalışılmış, yine takıma olan bağlılık arttırılmaya çalışılarak aslında fedakarlığın arttırılmaya çalışıldığı anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
In the case of Trabzonspor Magazine, qualitative analysis method was used in order to determine how the fan category is represented in the official publications of football clubs that have made their transformation towards industrial football and to determine the interaction of the political economy context in these contents. The data of the study, which used text analysis and semi-structured in-depth interview techniques within the scope of qualitative analysis, were obtained from 40 different issues of the aforementioned journal selected through systematic sampling. In the study, in which the representations of fans in the media organs of football clubs, in particular in Trabzonspor Magazine, are analyzed in the context of a critical political economy theoretical framework, it is seen that four main emphases stand out in the fan presentations. These emphases are the economic watchdog, the ardent supporter, the family member and the true owner of the club, respectively. As a result of the analysis, it is clear that the clubs try to manage the emotions and loyalty of the fans. Because when this management is provided, it is thought that the consumer potential of the fans can be revealed more easily. The emergence of consumer potential may also mean that it will make a great contribution to the financial well-being of clubs. As a result of the study, it can be said that the main purpose is to manage emotions and loyalty. It can be stated that the fans are constructed in four ways while going for this purpose. It can be understood from the contents of the text that the other three titles also serve this purpose, albeit more implicitly, while clearly stating this purpose, which is the economic guard of these fictions. As a result, it can be understood that in another situation, an attempt was made to create a nostalgic display of the loyalty and sincerity of the fans, even if they sound like an ardent supporter, and it can be understood that an attempt was made to increase self-sacrifice by trying to increase loyalty to the team.